22 grudnia 2021

Młodzi Twórcy Literatury

 O bogatej i różnorodnej współpracy bibliotek szkolnych z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Nysie  informuje nas Pani Katarzyna Szober z Białej Nyskiej



W 2021 r. pozyskaliśmy środki z MKiDN. na realizację projektu ,,Młodzi Twórcy Literatury” w ramach programu Partnerstwo dla Książki. Projekt był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Uczestniczyli w nim użytkownicy z filii wiejskich MiGBP w Nysie: w Białej Nyskiej, Goświnowicach, Hajdukach Nyskich, Kopernikach, Kubicach, Lipowej, Wierzbięcicach i Złotogłowicach. Zorganizowaliśmy szereg imprez zapraszając do bibliotek najmłodszych czytelników m.in. na zajęcia głośnego czytania pn. ,,Czytam sobie-czytam Tobie” oraz spotkania czytelnicze pn. ,,BookTalking czyli gawędy o książce”. Naszym celem było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, oswajanie ich z książką oraz zachęcenie od najmłodszych lat do korzystania z biblioteki. Uczniów szkół w Białej Nyskiej i Niwnicy zaprosiliśmy na spotkanie z Wiolettą Piasecką, autorką baśni i bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, słuchowisk radiowych, teatrzyków lalkowych. Pani Wioletta przeprowadziła dla uczniów klasy III warsztaty literackie z tworzenia scenografii na podstawie książki pt. ,,Miś". Dzieci wysłuchały opowiadania czytanego przez autorkę, następnie w mniejszych grupach próbowały swoich sił tworząc własne scenariusze i dekoracje. Urozmaicony program spotkania i aktywny udział najmłodszych oraz ciepły uśmiech Pani Wioletty zapewniły uczestnikom wspaniałą literacką zabawę. Pisarka opowiadała także o swoich książkach i ich bohaterach. Na zakończenie wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania i podpisywała swoje książki.

W ramach zadania w czytelni MiGBP w Nysie nasi najmłodsi czytelnicy z filii wiejskich spotkali się, aby wspólnie obejrzeć spektakl teatralny pn. "Przygody świnki w Krainie Niemusiów, czyli świat do góry nogami", wystawiony przez TeatRegeneracja. Opowiadał historię małej Świnki Paulinki, która była nieposłuszna i sprzeciwiała się wszelkim nakazom i obowiązkom. Pewnego dnia zupełnie przypadkowo trafiła do Krainy Niemusiów, gdzie nowo poznany kolega, Nieliczysław, poprowadził ją przez kolejne zakamarki świata bez zasad i obowiązków. Świnka dowiedziała się o najpiękniejszych i zarazem najbrudniejszych górach w całej krainie, a także czym grozi zbyt długie leniuchowanie. Wtedy zapragnęła wrócić do swojej krainy. Przyrzekła być grzeczną i posłuszną świnką. Był to niezwykle humorystyczny i pouczający spektakl. Dla uczestników zadania zorganizowane zostały warsztaty teatralne, prowadzone przez zawodowych aktorów z doświadczeniem w pracy scenicznej i pedagogicznej. Warsztaty miały charakter zabawy, dzięki czemu słuchacze pracowali nad swoją wymową, ciałem, a także rozwijali zdolności ruchowe. Podczas zajęć teatralnych uczestnicy rozbudzali swoją wyobraźnię, dzięki czemu stali się bardziej otwarci na otaczający świat i pewniejsi siebie. Kolejnym punktem projektu czytelniczego były wyjazdy tematyczne: dzieci ze szkoły w Lipowej wzięły udział w wycieczce do Mediateki w MBP w Opolu. Podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z multimedialnymi zbiorami: audiobookami, płytami z muzyką i koncertami oraz komiksami. Uczniów szkoły w Niwnicy zaprosiliśmy na spektakl teatralny pn. ,,Wielkie mi coś” - pełną humoru, ciepłą opowieść o przyjaźni, nadziei i o tym, że każdy z nas jest ważny.

Dzieci z Kopernik, Goświnowic i Białej Nyskiej uczestniczyły w lekcjach muzealnych ,,Muzealna magia”, służących wdrażaniu ich do korzystania z oferty kulturalnej oraz zapoznania się ze specyfiką muzeum. Podczas lekcji pn. ,,Dzieje książki” uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą rozwoju piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa. Natomiast lekcja pn. ,,Ginące zawody”- realizowana była na wybranych fragmentach ekspozycji, prezentowała nyskie tradycje cechowe oraz ginące lub nieistniejące już zawody. Dzieci wzięły również udział w ,,Warsztatach kaligraficznych” prowadzonych przez pracowników Muzeum Powiatowego w Nysie. Nauka pięknego pisania wymagała od nich wytrwałości i zaangażowania, ale dała im również wiele satysfakcji. Podsumowaniem akcji czytelniczych była ,,Zabawa literacka” czyli międzybiblioteczny konkurs tworzenia tekstów pn. ,,Dziecięce teksty literackie” oraz konkurs recytatorski pn. ,,Wiersze Wioletty Piaseckiej”. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich laureatów nagrodziliśmy pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami. Dzięki działaniom przeprowadzonym w ramach projektu zwiększyło się zainteresowanie młodych czytelników książką i kulturą. Podjęte przez nas działania pobudziły ich wyobraźnię, pozwoliły na rozwój umiejętności aktorskich i wokalnych. Były ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu z rówieśnikami. Uruchomienie różnorodnych działań skoncentrowanych wokół książki przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania biblioteką wśród najmłodszych.




Dziękujemy za relację