17 maja 2022

Akcja edukacyjna „Szkoła na Dobrej” w klasie 1b

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej jest organizatorem akcji edukacyjnej "Szkoła na dobrej". Udział w niej wzięli uczniowie klasy 1b Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie pod przewodnictwem nauczyciela bibliotekarza Adriana Koppa. Poniżej relacja. 

Od marca do maja realizowana była w klasie 1b w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie akcja edukacyjna „Szkoła na Dobrej”, którego ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program miał zachęcić do rzeczowych rozmów, tworzenia planów i wdrażania w szkolną rzeczywistość zmian, mających służyć poprawie relacji i tworzeniu wszystkim lepszych warunków do uczenia się.

W ramach realizacji akcji odbyły się cztery spotkania ze szkolnym nauczycielem bibliotekarzem – Adrianem Koppem.

1. Podczas pierwszego spotkania szkolny bibliotekarz odczytał głośno treść opowiadania „Szkoła na Dobrej” autorstwa Joanny Olech, a następnie wraz z uczniami rozmawiano o tym, czym wyróżniała się szkoła z opowiadania i co w niej było wyjątkowego. Uczennice i uczniowie byli bardzo aktywni i zapamiętali całą fabułę książki, wracając do niej również po przeprowadzonych zajęciach.


2. Drugie spotkanie dotyczyło poruszonej w opowiadaniu mizofonii, a temat zajęć brzmiał „Dlaczego dźwięk może boleć?”. W trakcie spotkania młode uczennice i młodzi uczniowie brali udział w dyskusji o dźwiękach – tych przyjemnych i tych mniej oraz szukali recepty na różne, prawdziwe i nie tylko, schorzenia. Wśród najciekawszych była szkołofobia, śniadaniofobia czy sprzątaniofobia. Wyobraźnia naszych pierwszaków była niesamowita! Z pewnością spotkanie wpłynęło na empatię naszych pierwszaków i sprawiło, że będą umieli sobie poradzić z różnymi – swoimi i nie tylko fobiami. Tymi prawdziwymi i tymi nieco naciągniętymi.


3. Trzecie spotkanie dotyczyło wyzwania IV akcji edukacyjnej „Szkoła na Dobrej” - #jestmiwygodnie. Rozmawiano o strojach – tych wygodnych i tych eleganckich, jak również o plusach i minusach szkolnych mundurków. Szkolny bibliotekarz przedstawił pokrótce historię mody – od czasów starożytnych do współczesności oraz pokazał stroje (i zwyczaje) różnych dzieci na całym świecie. Poruszono także temat tego, jak ubrania mogą wpływać na samopoczucie i że ważne jest to, by ubrania były stosowne do okazji, ale i wygodne, na co na pewno uczestnicy będą zwracać uwagę w przyszłości. Na sam koniec uczestnicy spotkania pokazali swoje zdolności plastyczne - mieli za zadanie namalować otrzymanym postaciom wybrane stroje – wygodne i modne – takie, jakie chcieliby nosić sami uczestnicy na co dzień. Z pewnością będziemy pilnować, by zasady szkolnego stroju były dopasowane do potrzeb naszych uczennic i uczniów oraz przez nich akceptowany. Może wzorem akcji klasowego samorządu wprowadzimy klasowe dni ciekawych strojów lub nakryć głowy?


4. Czwarte, ostatnie spotkanie dotyczyło wyzwania VIII akcji - #cośmiprzeszkadza. Poruszono temat empatii oraz rozmawiano o emocjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali również instrukcję dla superbohaterów, których szczególną mocą jest empatia, by wiedzieli jak się zachować wobec innych w różnych sytuacjach. Zwrócono uwagę na to, co może przeszkadzać uczennicom i uczniom w zachowaniu innych osób klasy i jakie ich zachowania mogą zostać odebrane mniej pozytywnie. Podczas dyskusji poruszono temat różnych potrzeb różnych osób, a na koniec stworzono wspólnie kontakt klasowy, który ma obowiązywać do III klasy – w nich zawarto ważne zasady dotyczące relacji uczniowskich oraz uczniowsko-nauczycielskich. Nasze pierwszaki udowodniły, że są niezwykle kreatywne, a ich wypowiedzi i pomysły - bardzo dojrzałe i przemyślane. Mamy nadzieję, że stworzony wspólnie kontakt wpłynie pozytywnie ma atmosferę w klasie w kolejnych latach oraz da poczucie bezpieczeństwa i wartości dla każdej uczennicy i każdego ucznia.

Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wartościowym projekcie, który pokazuje, że nawet najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności mają ciekawe i wartościowe pomysły, a ich głos powinien być słyszalny i mieć wpływ na zmiany w szkole. Dziękujemy ogólnopolskim organizatorom tego projektu - Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej - za tę możliwość. Cieszymy się również z aktywności i kreatywności uczennic i uczniów klasy 1b – realizacja projektu w tym oddziale była wielką przyjemnością.

Dziękujemy za tak obszerną relację!