2 stycznia 2015

Czytanie łączy pokolenia

W styczniu będziemy obchodzić  Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Może warto uczcić ten dzień organizując spotkanie czytelnicze w bibliotece? Podpowiedzią niech będzie relacja z grudniowej imprezy w Gimnazjum nr 7 im. Ignacego Krasickiego w Olsztynie - „Czytanie łączy pokolenia”.W spotkaniu uczestniczyli  zainteresowani uczniowie oraz rodzice i dziadkowie. Każdy uczestnik przygotował i zaprezentował fragment swojego ulubionego utworu, uzasadniając swój wybór.  Okazało się, że młodzież najchętniej sięga po książki fantastyczne i przygodowe, czasem biografie i kryminały, natomiast dorośli, wolą książki historyczne. Niektórzy z dorosłych gości podzielili się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, związanymi z autorami z regionu.



Niezwykle interesującym gościem, z ciekawą osobowością, okazał się p. Wacław Krukowski z zawodu lekarz psychiatra (obecnie na emeryturze), wielki miłośnik sztuki i domorosły artysta. Na spotkanie przyniósł swoje prace malarskie, zeszyt z zapiskami o przeczytanych książkach prowadzony od 1952 roku oraz niezwykle cenny egzemplarz „Pana Tadeusza” z roku 1882 (lwowskie wydanie). Zarówno młodzież jak i dorośli urzeczeni byli opowieściami naszego gościa, zadawali pytania dotyczące nie tylko przeczytanych przez niego książek, ale również wykonywanego przez wiele lat zawodu, życia osobistego i zainteresowań.
Spotkanie zorganizowane pod hasłem – „Czytanie łączy pokolenia” trwało ponad dwie godziny. Uczestnicy wyszli z niego z nadzieją, że niebawem spotkają się znów, być może w szerszym gronie lub w innym miejscu. Organizatorzy myślą o włączeniu w te działania społeczność lokalną np. bibliotekę miejską, może przedszkole?
 
Imprezę przygotowała pani Irena Smułka
nauczyciel bibliotekarz w Gimnazjum Nr 7 w Olsztynie