Od kilkunastu lat biblioteka tyskiego Ekonomika organizuje dla młodzieży wykłady dotyczące różnorakiej tematyki. Każdego roku odbywają się one conajmniej dwukrotnie.
Początkiem tego "wykładowego cyklu" były spotkania z profesorem Ryszardem Koziołkiem wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawcą i miłośnikiem kina. W roku 2003 odbył się pierwszy wykład, który połączony był z projekcją filmu W. Wanga i P. Astera "Dym" i nosił tytuł: "Słowo i obraz w filmie". Później były fascynujące spotkania dla maturzystów: "Śmiech to szczere królestwo człowieka. Artystyczne i społeczne funkcje komizmu" w 2006 roku i w 2007 "O tym jak literatura wynalazła miłość".
Najczęstrzym gościem biblioteki był pan Jana Mazurkiewicz, tyski dziennikarz, który nie przychodził z wykładami akademickimi ale opowiadał młodzieży głównie o dobrze sobie znanych osobach i sytuacjach, wydarzeniach historycznych w których sam uczestniczył. Opowiadał na przykład o swej długoletniej przyjaźni z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim czy znajomości z Czesławem Miłoszem. W roku Miłosza, dwukrotnie uczniowie wsłuchali się w opowieści o życiu i twórczości tego wielkiego polskiego poety. W roku Tuwima były także rozważania na temat życia oraz mniej znanej twóczości Juliana Tuwima. Była także omawiana tematyka dotycząca kwestii żydowskiej w literaturze, oraz tematy dotyczace najnowszej historii.
Jan Mazurkiewicz - członek Komitetu Obywatelskiego
przy Lechu Wałęsie (lata 80.) Dwukrotnie wyróżniony nagrodą Fundacji
POLCUL, która ma na celu wyróżnianie indywidualnych osób w Polsce
czynnie zaangażowanych w rozwój niezależnej kultury polskiej. Uczestnik obrad
Okrągłego Stołu. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem
Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nie dziwi więc że to Jan Mazurkiewicz poproszony był o przedstawienie uczniom Ekonomika swojego spojrzenia na wydarzenia dotyczace obrad Okragłego stołu oraz tych związanych ze stanem wojennym.
relacja Bożena Kozieńska