11 września 2015

W Czaplinku też czytano "Lalkę"

A zatem... zapraszamy do Czaplinka!
Relację nadesłała nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej  w Czaplinku,
pani Bogusława Fredyk.

W sobotę 5 września o godz. 11.00 w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się czaplinecka edycja Narodowego Czytania, której współorganizatorem (obok Gminnej Biblioteki Publicznej) była  biblioteka Szkoły Podstawowej w Czaplinku.
W klimat niezwykłej powieści, uczestników spotkania wprowadziła  wystawa lalek pochodzących ze zbiorów prywatnych mieszkanki Czaplinka oraz ekspozycja książek autorstwa  Bolesława Prusa, wśród których królowały oczywiście różne wydania  „Lalki”.
Uroczystego otwarcia akcji dokonała dyrektor GBP – Pani Eugenia Szastko i jako pierwszych zaprosiła do czytania przedstawicieli władz samorządowych na czele z burmistrzem Panem Adamem Kośmider.


Obok radnych i stałych czytelników biblioteki publicznej obecni byli też reprezentanci czaplineckiej oświaty (Przedszkola, Gimnazjum , Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego , Liceum Ogólnokształcącego). W tym zaszczytnym gronie czytających  znaleźli się również przedstawiciele  naszej szkoły –uczniowie z klas V-VI. Goście  byli wywoływani (wg. przygotowanego scenariusza) do przeczytania poszczególnych fragmentów ,,Lalki” i nagradzani oklaskami. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie poradzili sobie ze swoim zadaniem. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami  i  specjalną pieczęcią  nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dla wszystkich przybyłych gości przewidziano słodki poczęstunek. Prowadzącymi tę szlachetną akcję były Panie bibliotekarki – Hanna Rymar i Bogusława Fredyk, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem i na koniec podziękowały uczestnikom, przybyłym gościom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego przedsięwzięcia czytelniczego w naszym mieście. Wszystkich niezmiernie cieszył  fakt, że w Narodowe Czytanie aktywnie włączyły się osoby reprezentujące różne grupy wiekowe, potwierdzając w ten sposób, że literatura i wspólne czytanie zacieśnia więzy i łączy pokolenia.