9 października 2015

Niezwykła podróż do Krainy Muminków

Wycieczki edukacyjne to bardzo atrakcyjna forma doskonalenia zawodowego. Chwalmy się tym!
Mamy przyjemność zaprezentować relację z wyjazdu szkoleniowego bibliotekarzy do Estonii i Finlandii. Do Krainy Muminków zaprasza pani Alicja Zgajewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach.
W dniach 20-26 września nauczyciele z różnych stron Polski uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym „Biblioteki jako centra informacyjne i multimedialne Finlandii i Estonii”. Wśród uczestników znalazła się przedstawicielka Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach – Alicja Zgajewska. Organizatorem wyjazdu była Firma UEF Wojciechowski oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Program szkolenia był bardzo bogaty i obejmował wizyty w następujących placówkach: Biblioteka Narodowa Estonii, Biblioteka Uniwersytecka w Tallinie, Biblioteka Narodowa Finlandii, Biblioteka Uniwersytecka w Helsinkach, Biblioteka Miejska w Turku, biblioteka szkolna Karonen School w Tampere, Biblioteka Miejska i Rejonowa w Tampere.

Uczestnicy wyjazdu edukacyjnego byli pozytywnie zaskoczeni wysokim poziomem organizacji poszczególnych bibliotek. Pięknie zaprojektowane budynki, świetne rozwiązania logistyczne, dbałość o komfort użytkowników – to tylko niektóre cechy bibliotekarstwa fińskiego i estońskiego. Do tego należy jeszcze dodać wysokie nakłady na zakup nowości książkowych, zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Fińska i estońska biblioteka to świetne miejsce do pracy, nauki, odpoczynku i uczestnictwa w kulturze. 

Organizatorzy szkolenia zadbali również o wrażenia pozabiblioteczne. Wykorzystując pobyt w tych pięknych krajach można było zwiedzić zabytki średniowiecznego Tallina, historyczne centrum Helsinek, poszukać polskich śladów w Turku czy zobaczyć Katedrę Luterańską św. Mikołaja. Wielką atrakcją było odwiedzenie Muzeum Muminków w Tampere i zwiedzenie zamku w Turku, który pochodzi z przełomu 13 i 14 wieku.

Oczarowana pięknem bibliotek za granicą, pani z biblioteki wróciła, aby krzewić czytelnictwo i wprowadzać podpatrzone rozwiązania promocji książki. Oby się udało przełożyć je na polski grunt!
Alicja Zgajewska
Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach