10 listopada 2015

A tak świętowały biblioteki z Augustowa i powiatu

Relacja naszej koleżanki z zespołu redakcyjnego Moniki Rowińskiej:
W Augustowie i powiecie augustowskim bibliotekarze szkolni po raz drugi wspólnie zorganizowali Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, dzięki czemu było o nas głośno w lokalnych mediach.Część działań podjęta w ramach obchodów święta była taka sama we wszystkich bibliotekach, w tym roku skorzystaliśmy z pomysłów pani Anny Kuskowskiej-Smułki - nauczycielki bibliotekarki z Gimnazjum nr 7 w Olsztynie - zamieszczonych na blogu Biblioteki Szkolne Online.
Dzieci świetnie się bawiły, grając w wymyśloną przez panią Annę biblioteczną grę podłogową – poruszały się po polach przyklejonych do podłogi i odpowiadały na pytania dotyczące bajek i baśni. Kto pierwszy dotarł do mety, wygrywał nagrodę. Nagrody można było także zdobyć podczas szybkich konkursików na przerwach - to także pomysł pani Anny. Wystarczyło poprawnie odpowiedzieć na, losowane ze szklanej kuli, pytania dotyczące szkolnej biblioteki.
Bibliotekarze postanowili także przypomnieć dzieciom, że czasem warto oderwać się od gier komputerowych i zagrać w planszówki. W bibliotecznych Maratonach Gier Planszowych brały udział rekordowe ilości chętnych.
Szóstoklasiści z augustowskiej „trójki” uczestniczyli w grze czytelniczej „Dziennik cwaniaczka”. To bardzo ciekawa forma promocji czytelnictwa – drużynowe wykonywanie zadań dotyczących treści książki.
W Tajnie dzieci wymieniały się ciekawymi książkami ze swoich domowych biblioteczek.
Najmłodsi czytelnicy z Lipska i augustowskiej „czwórki” wzięli udział we wspaniałych warsztatach w ramach ogólnopolskiego projektu „Czytam sobie w bibliotece”.
Niezawodnym sposobem na zachęcanie do czytania są spotkania autorskie, dlatego w SP nr 4 odbyły się dwa spotkania z Andrzejem Markiem Grabowskim – pisarzem i twórcą programów telewizyjnych dla dzieci (Tik-Tak, Ciuchcia, Budzik). W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 dzieci z trzech szkół. Wszyscy wyszli zachwyceni, a książki pisarza rozeszły się jak świeże bułeczki.
Ukoronowaniem Miesiąca Bibliotek był Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Mój Pinokio”. Na konkurs wpłynęły wyjątkowo piękne figurki Pinokia wykonane z drewna, papieru, tkanin, plasteliny i masy solnej.
Po takim świętowaniu dzieci na pewno nie zapomną drogi do szkolnej biblioteki i na pewno nie będą tu przychodzić wyłącznie po lektury szkolne. Efekty październikowych spotkań autorskich, warsztatów i gier czytelniczych to kolejki uczniów ustawiające się po książki polecane podczas Święta Bibliotek.
Święto Bibliotek przygotowali nauczyciele bibliotekarze:
Wiesława Ratkiewicz, Małgorzata Sawicka, Dorota Zawadzka – ZSS w Augustowie
Monika Rowińska – SP nr 4 w Augustowie
Małgorzata Kleczkowska – SP nr 6 w Augustowie
Teresa Sapieha – ZSS w Lipsku
Andrzej Sturgulewski – ZS w Nowince
Halina Mursztynowska – SP w Tajnie