13 listopada 2015

Atrakcyjny październik

Biblioteka Gimnazjum nr 49 z Oddziałam Dwujęzycznymi w Warszawie wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na korytarzu pierwszego piętra na przerwach uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji.
Na tablicy "W każdej szkole są książkowe mole" - uczniowie pisali tytuły książek, które chcieliby polecić innym. Pojawiła się niecodzienna wystawa "Książki zawierają w sobie wszystko" - można było zobaczyć co uczniowie zostawiają w książkach, które oddają do biblioteki.
Największe zainteresowanie wzbudził konkurs czytelniczy ze znajomości takich książek jak: "Zwiadowcy", "Harry Potter", "Zmierzch", "Cherub", "Percy Jackson" - można było wygrać atrakcyjne nagrody.W tym dniu nauczyciele czytali uczniom fragmenty swoich ulubionych książek m.in.: "Mały Książę", "5 osób, które spotkamy w niebie", "Dzieci z Bullerbyn", "Ogniem i mieczem".
Skorzystano również z pomysłu koleżanki z będzińskiej biblioteki i w czytelni pojawiła się tablica "Baw się słowami" - uczniowie załapali konwencję i powstały fajne skojarzenia.W klasach pierwszych odbyły się warsztaty biblioteczne "Z książką mi do twarzy". Uczniowie mieli zaprojektować okładkę książki. W grupach założyli "wydawnictwa" i wymyślali tytuły, które być może staną się bestsellerami. Najtrudniejszą rzeczą okazało się zgrać pomysły w jeden i podzielić się pracą. Udało się i powstało 36 okładek.
Uczniowie w głosowaniu wybrali bestseller miesiąca. Najwięcej głosów otrzymały okładki:
1. "Babcia Gandzia" - wydawnictwo z klasy 1b
2. "Zgubiony ideał" - wydawnictwo z klasy 1a
3. "Apetyt na zgon" - wydawnictwo z klasy 1f
4. "Ponad cieniem" - wydawnictwo z klasy 1f
5. "J&J" - wydawnictwo z klasy 1d
6. "Tajemnice Charlotte" - wydawnictwo z klasy 1d

Pomysłodawczynią obchodów MMBS i autorką nadesłanego materiału jest pani Magdalena Lewandowska - nauczyciel bibliotekarz z Gimnazjum nr 49 z Oddziałam Dwujęzycznymi w Warszawie