17 listopada 2015

Spotkanie z pisarką

W Szkole Podstawowej nr 3 w Zielonce odbyło się kolejne, organizowane przez bibliotekę, spotkanie z pisarzem. Tym razem gościem "trójki" była pani Monika Kowaleczko - Szumowska.
Monika Kowaleczko - Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA. Pracuje jako tłumacz, również książek dla dzieci i młodzieży. Przetłumaczyła między innymi ,,Gorzkie urodziny", ,,Z tęsknoty za Judy", ,,Hugo i mapa z wyspy potworów", ,,Dokąd odchodzisz". Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Najbardziej znana książka pisarki to ,,Fajna Ferajna”. Jest to książka oparta na faktach. Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. ,,Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. ,,Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach. Doskonała lekcja historii.
Autorka w bardzo ciekawy sposób poprowadziła spotkanie z uczniami , gdyż nie tylko opowiadała o książce, zaprezentowała pokaz multimedialny, film ale również angażowała do udziału dzieci. Uczniowie byli zachwyceni, bo uczestniczyli czynnie w spotkaniu, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, zdobyli kolejny autograf i książki autorki.
Relacja: pani Ewa Dunin – Wilczyńska, SP 3 Zielonka