1 grudnia 2015

Spotkanie z niezwykłym artystą

Pani Zofia Kuczyńska - nauczycielka bibliotekarka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzegu Dolnym - zaprasza nas na spotkanie z nietuzinkowym artystą:
We wtorek, 10 listopada, w bibliotece szkolnej Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym na zaproszenie pani Zofii Kuczyńskiej - nauczyciela bibliotekarza - gościliśmy dolnobrzeskiego artystę pana Stanisława Tomalaka. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego "Szkoły przyjaznej środowisku lokalnemu". Dzięki tej niebanalnej lekcji sztuki uczniowie poznali twórczość niezwykłego malarza.
Pan Stanisław Tomalak to z jednej strony chemik, pracownik PCC Rokita, a z drugiej  znany twórca, prace którego wystawiane są w polskich i nowojorskich galeriach, domach aukcyjnych, m. in. ostatnio w Agora Gallery w Nowym Jorku.Młodzież naszego gimnazjum wysłuchała opowieści o trzech okresach w twórczości artysty: realistycznym, surrealistycznym, abstrakcjonistycznym, o inspiracjach, zmianach w technikach malarskich oraz jak kształtuje się u twórcy sposób patrzenia, postrzegania świata - od fotograficznego do naznaczonego reakcjami chemicznymi.
Cennym efektem tego spotkania będzie udostępnienie dla szkoły przez artystę zdjęć swoich prac w formie elektronicznej. Wzbogacą one program zajęć artystycznych w klasie III.
Malarstwo pana Tomalaka odzwierciedla ewolucję, jaka zaszła w sztuce. W dorobku tym znajdujemy inspirację Tycjanem, Rembrandtem, Turnerem, impresjonistami, postimpresjonistami, surrealizmem, fantastyką , szczególnie Zdzisławem Beksińskim. Spotkamy się z odwołaniami do abstrakcjonistów amerykańskich, m. in.: Jacksona Pollocka. W obrazach pana Tomalaka możemy również odczytać nawiązania do literatury, jak w przypadku bohatera Sapkowskiego - Wiedźmina.
Artysta wciąż eksperymentuje, dzięki wiedzy chemicznej łączy formy organiczne i geometryczne. Takie bogactwo inspiracji i technik składa się na oryginalność malarza, bo jak sam mówi: "Przez malarstwo wyrażam złożoność mojej natury".
Dzięki świadomości, że w naszym otoczeniu mieszka i tworzy pan Stanisław Tomalak, łatwiej będzie zrozumieć naszym uczniom, czym jest malarstwo i że nie jest to nieprzydatna wiedza, ale coś namacalnego, dzięki czemu można odnosić też wielkie sukcesy.

Zapraszamy do odwiedzenia strony artysty: http://www.tomalak.pl