12 grudnia 2015

W bibliotece w Mikołowie...

Cieszą nas napływające do nas relacje z różnych szkół. Ich ilość dowodzi, że w szkolnych bibliotekach dużo się dzieje. Tym razem zapraszamy do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Mikołowie. Oj działo się tam, działo, jesienią...
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik obfitował w naszej szkolnej bibliotece w mnóstwo atrakcji. Wszystkie klasy mogły włączyć się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Klasy 1, 2 i 3 zostały zaproszone na Urodziny Pippi. Z okazji 70 – lecia powstania książki zorganizowano krótką prelekcję na temat okoliczności jej powstania, a także wystawę poświęconą  rudowłosej dziewczynce. Dzieci poznały fragment książki, mogły również obejrzeć fragment filmu o Pippi. Uczniowie klas pierwszych mogli wziąć udział w konkursie na najpiękniejszą laurkę urodzinową dla Pippi, a uczniowie klas drugich i trzecich - na najpiękniejszy portret. Musimy przyznać, że odzew był bardzo duży, prace przepiękne i jury miało nie lada problem z przyznaniem nagród. Starsi uczniowie również włączyli się w obchody MMBS. Klasy czwarte wzięły udział w konkursie pięknego czytania, a klasy piąte i szóste próbowały swoich sił w konkursie ortograficznym „O pióro Dyrektora Szkoły”. Dla wszystkich chętnych uczniów klas starszych zorganizowano również quiz ze znajomości życia i twórczości  Astrid Lindgren.

Dzień Pluszowego Misia
25 listopada odbył się w szkolnej bibliotece Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu odwiedziły nas piękne pluszowe misie, które stały na straży wystawki książek o misiach. Dzieci mogły się przekonać jak wiele książek, bajek i powieści powstało na temat sympatycznych niedźwiadków. Przygotowano również gazetkę z informacjami na temat misiów, która stanowiła podpowiedź do misiowego quizu. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Wystarczyło, że zapoznali się z informacjami z gazetki oraz książkami z wystawy, by móc udzielić poprawnych odpowiedzi. Quiz cieszył się ogromną popularnością, a wygrani uczniowie otrzymali słodkie misiowe upominki.
Andrzejki w bibliotece
Pod koniec listopada w bibliotece szkolnej obchodzono andrzejki. Każdy miłośnik magii i wróżb miał w tym dniu okazję sprawdzić, co czeka go w przyszłości. Uczniowie mogli wywróżyć sobie przyszły zawód czy imię przyszłego męża lub żony, a także w magicznej księdze sprawdzić czy spełni się ich  największe marzenie. Spotkanie andrzejkowe cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a biblioteka w tym dniu „pękała w szwach”.


Książki naszych marzeń
Biblioteka szkolna może pochwalić się wspaniałymi nowymi książkami, zakupionymi w ramach Programu "Książki Naszych Marzeń". Uczniowie wraz z nauczycielami mieli zastanowić się nad tytułami, które chcieliby zobaczyć w bibliotece. Jako klucz wyboru ciekawych lektur przyjęłyśmy powtarzające się tytuły. Dzięki temu łatwiej nam było wybrać te książki, po które chętnie sięgnie więcej uczniów. W ten sposób nasz księgozbiór wzbogacił się o różnorodne pozycje, począwszy od bajek o Scoobym-Doo, poprzez lubianą Violettę, na fantastyce kończąc. Uczniowie mogli zapoznać się z wszystkimi książkami podczas zorganizowanej wystawki, a teraz bardzo chętnie sięgają po nowości.
Relacje  nadesłała do nas pani Alina Czarnota