14 stycznia 2016

Sieć współpracy "BIBLIOTEKA - TAK"

Zapraszamy do przeczytania relacji dotyczącej powstałej sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy w Piotrkowie Trybunalskim. Taka forma zorganizowanej współpracy to dobry sposób na doskonalenie pracy nauczycieli, a w szczególności cenną wymianę doświadczeń.
Zachęcamy jednocześnie do tworzenia takich sieci w innym miastach, a jeżeli już takie powstały - do zamieszczania informacji o ich działalności na naszym blogu.
Kilka lat temu - dziś nasza koleżanka - a wówczas przede wszystkim konsultant w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim, zaproponowała, aby spróbować stworzyć w naszym regionie społeczność związaną ze szkolnymi bibliotekami. Pomysł znalazł zwolenników, pani konsultant została moderatorem całego przedsięwzięcia i... tak się zaczęło.
W ramach nowoczesnych form wspomagania szkół powstała sieć nauczycieli bibliotekarzy BIBLIOTEKA - TAK, której mottem są słowa Marshalla McLuhan'a:
"Sieć to statek, na którym nie ma pasażerów, wszyscy jesteśmy załogą."
... podczas jednego ze spotkań

Nasza grupa składa się z samych praktyków. Spotykamy się kilka razy w roku szkolnym, aby wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować do kolejnych działań, analizować przykłady dobrych praktyk, a także korzystać z merytorycznego i metodycznego wsparcia ekspertów.
Sieć jest grupą otwartą i chętnie przyjmuje nowych nauczycieli. Każde spotkanie to niezwykle miła atmosfera, a przy tym możliwość dyskusji z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia, borykają się z podobnymi problemami i wymyślają sposoby, jak promować czytelnictwo.
Nasze ostatnie spotkanie miało charakter świąteczny, a zatem oprócz konkretnych zadań i planów na przyszłość była kartka sieciowa oraz świąteczny bigos poetycki... przyjemna zabawa i pomysł na pracę w bibliotece.

Na zakończenie krótka zabawa - przepis naszej moderatorki:
- wybrać wiersze związane z określonym tematem (np. święta),
- wydrukować teksty,
- podzielić utwory na mniejsze części,
- wymieszać karteczki,
- doprawić odrobiną wyobraźni, szczyptą poetyckiego smaku i odwagi.
... poetycki bigos gotowy :)
 Opracowanie na podstawie: http://www.szkolainaczej.blogspot.com/

Za relację dziękujemy pani Marlenie Kowalskiej
 [w Sieci od początku jej funkcjonowania :)]-
- nauczycielowi w Zespole Szkół Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim