12 stycznia 2016

W Starej Niedziałce

Pani Urszula Mastalerz przysłała nam relację z wyjazdowej akcji czytelniczej przeprowadzonej przez uczniów Zespołu Szkół w Starej Niedziałce. Zapraszamy:
Uczennice z Zespołu Szkół w Starej Niedziałce wzięły udział w spotkaniu czytelniczym połączonym z przedstawieniem w Publicznej Szkole Podstawowej w Starogrodzie. Pogoda jak zawsze nam nie sprzyjała, było pochmurnie, na niebie leniwe przesuwały się ciężkie ołowiane chmury, jednak nastroje w busie dopisywały, jeszcze ostatnie powtórki, ponownie sprawdzenie, czy aby na pewno wszystko zabraliśmy i ruszamy. Droga przed nami daleka, w końcu Starogród, bo on jest celem naszej podróży oddalony jest od naszej szkoły o dobre 30 km., ale nie takie odległości już pokonywaliśmy. W końcu jesteśmy na miejscu wita nas uśmiechnięta pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Starogodzie. Po kilku minutach przygotowań zaczynamy. Na sali pięknie udekorowanej siedzą najmłodsi uczniowie szkoły dzieci z oddziału przedszkolnego i tzw. zerówki, patrzy na nas 27 uśmiechniętych twarzyczek, wiemy, że nasza publiczność czeka, więc nie zwlekając ani chwili dłużej Gabrysia, Sylwia i Klaudia zaczynają. 

Na początek garść informacji o Świętym Mikołaju, kim był, co robił, gdzie mieszka i jak pracuje, pomocna okazała się książka o Św. Mikołaju. Udało się nam rozwiązać tajemnicę wagi Mikołaja, później zabawy, dramowe, ruchowe. Po świętym Mikołaju przyszedł czas na święta, wspólna rozmowa z dziećmi pozwoliła nam ustalić co jest najważniejsze w tym okresie. Oczywiście nie mogło zabraknąć wierszy, które stanowiły świetny wstęp do rozmowy. Na koniec tej części spotkania poprosiliśmy dzieci, aby wspólnie z nami udekorowały naszą choinkę, rysując do niej bombki. Druga część spotkania to przestawienie o prawach dziecka.  Uczennice klasy VI b poprzez postacie z bajek Czerwonego Kapturka, Księżniczkę na ziarnku grochu, Kopciuszka przypomniały dzieciom o ich najważniejszych prawach, a mianowicie prawie do życia, do odpoczynku, do zabawy, do opieki medycznej. Równie ważnym zagadnieniem było uświadomienie dzieciom jakie osoby, organizacje stoją na straży ich praw. I tak powoli zakończyliśmy naszą wizytę w Starogrodzie, jeszcze tylko podziękowania, małe co nieco i z dużym smutkiem opuszczaliśmy mury szkoły, która niedawno świętowała 100 lecie. Mamy nadzieję, że już niedługo się spotkamy. 
My dziękując za relację i także liczymy na następne spotkanie :)