5 lutego 2016

Dzień kultury ukraińskiej

Bardzo ciekawą imprezę kulturalno - czytelniczą zorganizowała biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. Zajrzyjmy.
22 stycznia Ukraina świętuje Dzień Jedności w rocznicę zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w 1919 roku. W Polsce obchodzimy w tym dniu Dzień Kultury Ukraińskiej. 
Z tej okazji w Bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bolesławcu odbyły się nietypowe lekcje otwarte wiedzy o kulturze, poprowadzone przez pana Pawła Domzalskiego, promujące czytelnictwo (zarówno polskie jak i ukraińskie), choć głównie poświęcone kulturze Ukrainy oraz jego podróżom do tego kraju.


Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia teledysków zespołu Krzyk Duszy oraz przybliżenia podstawowych informacji na temat naszego sąsiada: symbole narodowe, hymn, powierzchnia, ludność, oświata, politycy, poeci itd. W tej części spotkania z młodzieżą pojawiły się quizy, zagadki i czytanie fragmentów książek w języku ukraińskim oraz polskim o Ukrainie. Następnie pan Paweł opowiedział w barwny sposób o swoich podróżach za naszą wschodnią granicę. Rozpoczął od relacji o swoich wschodnich korzeniach i podświadomym przywiązaniu do tamtych terenów. Swą wędrówkę rozpoczął od Lwowa (rodzinnego miasta jego babci) i okolic (Rzęsna Polska, Rzęsna Ruska) oraz Nowego Rozdołu (wieloletnia współpraca z Towarzystwem Pomocy Polakom " Wielkie Serce " i wymiana młodzieży pomiędzy naszą szkołą a polską szkołą w tym mieście). Historie z wędrówek przeplatane były wierszami ukraińskich poetów.
Następnie pan Paweł opowiedział o swojej kilkudziesięciogodzinnej podróży „pancernym” pociągiem na wschód do Dniepropietrowska i Dnieprodzierżyńska. Opowieść tym razem była przeplatana fragmentami książki Piotra Pogorzelskiego pt. „Barszcz ukraiński”.
Zorganizowano także okolicznościową wystawę, przybliżającą kulturę naszego sąsiada. Złożyły się na nią książki w języku ukraińskim z serii „Moja Ukraina”
1. Broń i sprawy wojskowe na terenach Ukrainy
2. Tradycje i zwyczaje Ukrainy
3. Najważniejsze bitwy na Ukrainie
4. Rekordy techniczne i gospodarcze Ukrainy
5. Święte miejsca Ukrainy
6. Najciekawsze miejsca Ukrainy
7. Legendarne postacie Ukrainy
8. Zamki i fortece Ukrainy
9. Ukraińskie kozactwo
A ponadto inne książki, np. Zamki, fortece i pałace Ukrainy; Narodowe symbole Ukrainy; Lwów w grafice; Lwów na starych pocztówkach; Magiczna Ukraina czy Hetmani Ukrainy.
Oprócz tego zebrano na wystawie charakterystyczne dla tych terenów Ikony i wizerunki świętych, przewodniki po Wołyniu, banknoty, podręczniki do literatury ukraińskiej i wiele ciekawych eksponatów z zasobów naszych pracowników.
Materiał nadesłały do nas panie Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz 
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu