15 marca 2016

"Czytanie - lubię to!"

Biblioteka Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim po raz kolejny zaprosiła uczniów do udziału w Festiwalu Literatury Młodzieżowej. A było tam tak:
Zorganizowany 25 lutego 2016 r. przez Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne - po raz piąty - Festiwal Literatury Młodzieżowej „Czytanie – lubię to !” zgromadził ponad dwustu miłośników literatury i czytania z całego województwa. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcji, które nie tylko pozwalały się bawić, ale skłaniały również do refleksji, bo literatura, która w tej edycji była motywem przewodnim, niejednokrotnie stawia przed czytelnikiem ważne pytania natury egzystencjalnej.

Z E.-E. Schmittem przez życie” to konkurs, w którym uczestniczyli gimnazjaliści. Statuetka zwycięzcy powędrowała tym razem do Publicznego Gimnazjum nr 2 w Namysłowie, drugie miejsce wywalczył zespół z Publicznego Gimnazjum w Chróścicach, a na trzeciej pozycji uplasowały się reprezentantki naszej szkoły – Ania Fiecek i Julia Kocoń. Twórczość E.-E. Schmitta stała się także inspiracją do działań twórczych dla uczniów z klasy I b naszego liceum, którzy nakręcili film na motywach „Oskara i pani Róży”. Po raz pierwszy w zmaganiach konkursowych uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, którzy chcąc „Odzyskać piorun z bogami olimpijskimi”, musieli wykazać się znajomością greckiej mitologii w wersji klasycznej (Jan Parandowski) i współczesnej (Rick Riordan). Najlepsi okazali się przedstawiciele PSP nr 11 w Opolu. Tuż za nimi zespół z PSP w Dobrzeniu Wielkim, a na miejscu trzecim reprezentanci PSP w Chróścicach.
Uczniowie, którzy towarzyszyli uczestnikom konkursów mogli wziąć udział w warsztatach o książce dawnej, wejść w rolę średniowiecznego skryby i zaprojektować inicjał do średniowiecznego kodeksu. Gościem festiwalu była pisarka młodzieżowa Joanna Jagiełło, autorka niezwykle poczytnych powieści „Kawa z kardamonem”, „Czekolada z chili”, „Pamiętnik Czachy”. Mogliśmy posłuchać, jak pisze się powieść dla młodych, co inspiruje pisarza, w jaki sposób zbiera pomysły i materiały do książek.
Był także czas na zadawanie pytań. Swoją twórczością mogły się również pochwalić autorki najlepszego szkolnego bloga literackiego – Wiktoria Sobiech, Agnieszka Nowak i Joanna Hodór z klasy 3 c naszego gimnazjum. Uhonorowano także laureatkę konkursu dziennikarskiego i zwycięzców III Szkolnej Tolkienady. Uczestnicy festiwalu mieli też okazją zobaczyć niektórych swoich nauczycieli w niecodziennej roli. Panowie: Paweł Słaby (matematyka) i Jacek Jendraszczyk (historia i wos), mając na uwadze obchody Roku Henryka Sienkiewicza i konieczność przekonania uczniów do czytania lektur, wcielili się w role Onufrego Zagłoby i Rocha Kowalskiego, dając popis, którego nie powstydziliby się zawodowi aktorzy. Klaudia Gacka i Wiktor Troczka umilali uczestnikom czas występami wokalnymi.
Swoją obecnością zaszczycili nas: wójt i wicewójt Gminy Dobrzeń Wielki, którzy objęli festiwal honorowym patronatem oraz dyrektorzy i pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych. Nie zapomniały o nas także opolskie media. Wszystkim dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
relacja: pani Mirosława Grabowska