17 marca 2016

eTwinning w bibliotece

Witamy w naszym gronie bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie i zapraszamy na relację z międzynarodowej współpracy międzybibliotecznej w ramach projektu eTweening.
Rewelacyjny debiut na naszej stronie. Gratulacje!
eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca przedszkola i szkoły z całej Europy współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. W roku szkolnym 2015/16 Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie realizuje projekt eTwinning ,,Creators of worlds – The library in the school” ze szkołami z Hiszpanii (C.E.I.P „El Santo”, Alcazar de San Juan), Grecji (1 st Primary School of Skiathos) i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Piekarach Śląskich.  


 
Celem projektu jest promowanie i wspieranie prac wykonanych w naszych bibliotekach, zwiększenie ich roli i zainteresowania przez uczniów i rodziców, zwiększenie udziału rodzin, zwiększenie motywacji do czytania jako źródło przyjemności, podnoszenie świadomości i akceptacji osób niepełnosprawnych tworząc książkę z partnerami, poznanie różnych metod pracy, aby zachęcić do czytania, motywowanie uczniów do używania języka angielskiego i czytania, zwiększenie wymiaru europejskiego szkoły oraz rozwijanie zdolności do korzystania z ICT.

Pracujemy na TwinSpace projektu eTwinning. Działania projektu są realizowane systematycznie: na początku umieściliśmy zdjęcia naszej biblioteki szkolnej na platformie podobnie jak nasi Parterzy, dzięki czemu mogliśmy obejrzeć inne europejskie biblioteki, zaprezentowaliśmy ustnie poprzez video znanych bohaterów literackich i filmowych - Bolka i Lolka, napisaliśmy opowiadanie w wersji elektronicznej(jest na TwinSpace) i papierowej (podróżującą książkę), która wędruje, jest czytana przez partnerów projektu i którzy u Siebie w szkołach piszą dalszą kontynuację opowiadania, zostało zorganizowane w grudniu spotkanie online - wideokonferencja na której zostały odśpiewane w języku ojczystym przez partnerskie szkoły kolędy: ,,Cicha noc” oraz jedna zwrotka tej kolędy w języku angielskim. Uczennice kl. 3 nauczyły się i zaśpiewały kolędę "Jingle Bells", została ona nagrana na video i zaprezentowana z podkładem muzycznym szkołom na platformie eTwinning . W styczniu spotkaliśmy się też w Czatroom, na którym wspólnie ustaliliśmy co będzie przedmiotem działań na wideokonferencji w kwietniu 2016r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich: czytanie przez uczniów każdego kraju opowiadania lub fragmentu książki w języku angielskim. My zaprezentujemy ,,Bajkę o zaimkach – Ktoś!”, którego autorką jest Barbara Włodarczyk. Obecnie tworzymy mural w programie Glogster z postaciami naszych autorów – pisarzy i poetów, który umieścimy na TwinSpace naszego projektu razem z Partnerami w połowie marca.
Uczniowie komunikują się i realizują zadania w języku angielskim.
Stosowane są w projekcie również dodatkowe narzędzia TI: Animoto, Maker Movie czy PowerPoint oraz kamera, aparat fotograficzny. Projekt trwa do końca maja 2016r.
Ta inicjatywa edukacyjna jest przykładem dobrej praktyki, godnym naśladowania przez inne instytucje zarówno w kraju, jak i za granicą. Polecamy i zachęcamy inne biblioteki w kraju do uczestniczenia w Programie eTwinning.
A oto wspólne video z czytania opowiadania Lorenzo’s Saucespan, Isabelle Carrier zaprezentowane przez Partnerów projektu w swoich szkołach.
Za relację dziękujemy Pani Renacie Zawadzkiej