26 kwietnia 2016

Przebieranki literackie

I kolejna relacja z obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, tym razem z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie - Koźlu.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich świętowaliśmy organizując Przebieranki Literackie - zabawę, w której każdy mógł na jeden dzień wcielić się swojego ulubionego, książkowego bohatera.

W tym szczególnym dniu, biblioteką szkolną zawładnęła madame Irma Pince, która tak przeraziła się informacją, że w 2015 roku 62% Polaków nie przeczytało żadnej książki, że postanowiła w nowy sposób zachęcić uczniów do kontaktu ze słowem pisanym. Każdy gimnazjalista był mile widziany w bibliotece, a Irma Pince zachęcała do poznania i wypożyczenia ciekawego tytułu.


Postaci, które najliczniej pojawiły się na szkolnych korytarzach, były bohaterami powieści fantasy oraz bajek. W całej szkole, uczniowie mogli nieoczekiwanie natknąć się na pomysłowe wcielenia Isabelle (z "Darów Anioła"), Cho Chang, Hermiony, Luny Lovego, czy Pocahontas. Nie zabrakło również męskich postaci - pojawił się Sherlock Holmes i Mikołajek.
Na specjalne wyróżnienie zasługuje umiejętność współpracy i kreatywność klasy 1b, która wspólnie z wychowawczynią, p. Teresą Hadrian, odtworzyła wizerunki bohaterów z "Alicji w Krainie Czarów" - w nagrodę cała grupa otrzymała dodatkowy dzień na wycieczkę klasową.
Serdecznie dziękuję uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie.

Przebieranki Literackie to nie jedyne wydarzenie zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Światowego Dnia Książki - z tej okazji, w czytelni przygotowana została wystawka Słynne powieści, których początkowo nikt nie chciał wydać.
Każdy, kto w najbliższym czasie zajrzy do biblioteki, będzie miał możliwość poznać tytuły książek, które, co dzisiaj wydaje się zupełnie nie do pomyślenia, bez odrobiny szczęścia mogły na zawsze pozostać w szufladach pisarzy.
Uzupełnieniem wystawki są ciekawostki przedstawiające losy poszczególnych powieści: trudności jakie napotkali pisarze przy próbie ich wydania, co zadecydowało, że powieść mimo przeszkód ujrzała światło dzienne oraz nawiązania i inspiracje twórczością innych autorów.
 Relację nadesłała do nas pani Maria Stawiarz