25 kwietnia 2016

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bolesławcu

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół  Ogólnokształcących i Zawodowych przygotowała bogaty program obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Poczytajmy!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich powodują zauważalne zwiększenie sprzedaży książek, poprawiają relacje i współpracę pomiędzy różnymi ogniwami łańcucha dystrybucji książek,€“ od wydawcy poczynając, poprzez hurtownika, na księgarzu kończąc. Celem zaś całej akcji jest intensywne zaistnienie książki w mediach i stworzenie trwałej mody na czytanie.

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu także przyłączyła się do świętowania tego dnia. W wypożyczalni została zaaranżowana skromna gazetka informacyjna o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, a w czytelni zaprezentowano najlepsze prace uczniowskie ze zorganizowanego specjalnie na te okazję Szkolnego Konkursu na książkowy "sleeveface". To już druga edycja cieszącego się ogromną popularnością konkursu. Tym razem nie wyłoniono zwycięzców ze względu na bardzo wysoki poziom prac a każdy uczestnik otrzymał ocenę bardzo dobrą z WOK i języka polskiego.


Chętni uczniowie wzięli także udział w konkursie na internetowy MEM promujący czytelnictwo, stworzony na stronie memy.pl lub w dowolnym programie graficznym. Oto najciekawsze prace:
W związku z dzisiejszym świętem podsumowaliśmy także akcję "Podaruj książkę bibliotece", która trwała w tym roku szkolnym. Do akcji włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz pozyskaliśmy książki z instytucji spoza szkoły. Wszystkim serdecznie dziękujemy! Otrzymaliśmy przede wszystkim beletrystykę i klasykę literatury m.in. dzieła J. Słowackiego, H. Sienkiewicza, I. Gałczyńskiego, F. Dostojewskiego. Bestsellery m.in. A. Sapkowskiego, L. Weisbergera, L. See, M. Szwaji, K. Grocholi. Także poezje i książki z serii Reader s Digest. Podsumowując, zbiory biblioteki zostały wzbogacone o 70 pozycji książkowych. Jeszcze raz wszystkim darczyńcom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
 Za relację dziękujemy paniom - Anecie Antczak, Sylwii Czernatowicz