9 kwietnia 2016

Telemost w LO im. ONZ w Biłgoraju

A oto interesująca relacja z biblioteki LO im. ONZ w Biłgoraju, gdzie polska młodzież spotkała się z młodzieżą rosyjską na specjalnym telemoście kulturalnym. Łączymy się z Sankt Petersburgiem!

Z inicjatywy Biblioteki Dziecięcej z Sankt Petersburga 31 marca br. odbył się „Telemost” łączący dzieci i młodzież z Rosji oraz uczniów LO im. ONZ i Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. Uczestnicy, wykorzystując nowoczesne technologie, mieli możliwość bezpośredniej rozmowy ze sobą i nawiązania kontaktu.

Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami w Rosji Tygodnia Książek dla Dzieci. Każdego roku wybierany jest inny kraj, którego historię, kulturę, zwyczaje oraz tradycje poznają dzieci i młodzież z Rosji. W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław, dlatego też głównym tematem była Polska. Przez cały tydzień dzieci uczestniczące w zajęciach organizowanych w bibliotekach poznawały historię, przyrodę, miasta i słynnych Polaków. Czytały książki polskich autorów, przygotowywały potrawy naszej kuchni i uczyły się polskich tańców.


Podsumowaniem projektu był „Telemost” z polską młodzieżą, podczas którego młodzi Rosjanie chcieli jak najwięcej dowiedzieć się na temat naszego kraju. W tym celu skontaktowali się z młodzieżą z LO im. ONZ w Biłgoraju oraz Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju i pytali o naszą literaturę, o ulubionych poetów i pisarzy, o sposób spędzania wolnego czasu, zainteresowania i pasje. Uczestnicy „Telemostu” z Sankt Petersburga mogli posłuchać piosenki o Biłgoraju oraz obejrzeć taniec w wykonaniu uczniów w tradycyjnych biłgorajskich strojach.
Wirtualne spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki szkolnej LO im. ONZ, gdzie mieści się także Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. S. Michałkowa i trwało ponad godzinę. Dla młodzieży było to bardzo ciekawe doświadczenie, pozwalające na przełamywanie barier oraz dające możliwość wzajemnego poznania się dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. To kolejne działanie ZSO w Biłgoraju służące otwarciu na świat i nawiązywaniu przyjaźni międzynarodowych. Organizatorzy podkreślają, że taka forma kontaktu z rówieśnikami z różnych krajów świata będzie kontynuowana w przyszłości.
Spotkanie przygotowały panie - Barbara Borowy, Anna Dobraczyńska, Dorota Marczak i Renata Obara.