6 września 2016

Narodowe Czytanie "Quo vadis"

3 września 2016 roku pracownicy i nauczyciele Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zorganizowali Narodowe Czytanie „Quo vadis” na stadionie lekkoatletycznym przy szkole. Oto relacja z wydarzenia:
Spotkanie otworzyli nauczyciele języka polskiego - Pani Marta Śliwowska i Pan Paweł Domzalski. Przedstawili oni ideę przedsięwzięcia i główne założenia, odnosząc się także do tegorocznego hasła: „Quo vadis? Dokąd zmierzasz? Do biblioteki!”.

Czym jest Narodowe Czytanie? Narodowe Czytanie rozpoczęło się w 2012 roku dzięki inicjatywie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Została zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Lekturą Narodowego Czytania została książka Henryka Sienkiewicza. Głosami internautów wygrała jedna z najbardziej znanych polskich powieści na świecie „Quo vadis”. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe, gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej, bo prawie 300, co znakomicie świadczy o międzynarodowej popularności „Quo vadis”.
Pan Paweł odczytał także list Prezydenta Andrzeja Dudy, zachęcający do uczestnictwa w akcji. Pani Marta zaś przypomniała główne wątki utworu.
Każdy, kto przyniósł ze sobą na finał własny egzemplarz powieści Sienkiewicza „Quo vadis” otrzymał specjalny pamiątkowy stempel pieczęci przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i rozesłanej do wszystkich lokalnych organizatorów akcji.
Najważniejszą zaś częścią dzisiejszego spotkania było wspólne głośne czytanie lektury, zainaugurowane przez Panią wicedyrektor Dorotę Wojtyniak. W akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele ZSOiZ (około 40 uczniów i 15 nauczycieli).
W czytelni szkolnej biblioteki przygotowano wystawę pt. „Śladami Henryka Sienkiewicza”. Podczas oglądania i zgłębiania tajemnic biografii pisarza można było wysłuchać audiobooka „Quo vadis” czytanego przez Włodzimierza Pressa.

 
W międzyczasie nauczyciele bibliotekarze - Pani Aneta Antczak i Pani Sylwia Czernatowicz dla wszystkich chętnych osób zorganizowały Konkurs Czytelniczy ze znajomości utworu Sienkiewicza, w którym wzięło udział 9 uczniów naszej szkoły. Zwycięzcami okazali się:
I miejsce - Aleksandra Michaluk,
II miejsce - Roksana Jańska,
III miejsce - Arwid Krzyżanowski.
Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy.
Wyłoniliśmy także osobę, która najpiękniej przeczytała w dniu dzisiejszym fragment utworu. Była to Pani Elżbieta Jurkiewicz. Gratulujemy serdecznie i dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas przy lekturze powieści „Quo vadis”. Zapraszamy do wspólnej głośnej lektury za rok :).
A oto link do materiału filmowego z wydarzenia:

Relacja: Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz
Dziękujemy!