8 września 2016

Tydzień Czytania w SP43 w Białymstoku

Bardzo obszerna relacja nadeszła do nas ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Poczytajmy jak przebiegał tam "Tydzień Czytania" i poszukajmy inspiracji. Miesiąc Bibliotek tuż tuż... :)

Jak zwykle Białostocki Tydzień Czytania Dzieciom obfitował w naszej szkole w wiele ciekawych spotkań i interesujących zajęć.


Spotkanie z Joanną Kossak 
13 maja z uczniami klas trzecich i czwartych naszej szkoły spotkała się Joanna Kossak.
Praprawnuczka Juliusza Kossaka, prawnuczka Wojciecha Kossaka, wnuczka Jerzego Kossaka, córka Glorii Kossak jest nieodrodnym dzieckiem rodu Kossaków. Malowała od dziecka, z pasją i entuzjazmem, głównie konie i portrety. Potem uciekała od malowania, zajmując się grafiką użytkową i tłumaczeniami na język angielski głównie prac związanych z biologią i edukacją przyrodniczą. Miłość do przyrody odziedziczyła po swojej ciotce – profesor Simonie Kossak, ukochanej opiekunce z dzieciństwa. Chociaż urodziła się w Krakowie, od lat mieszka w okolicach Białowieży, tu wróciła do malowania.
Pani Joanna Kossak pięknie opowiadała uczniom o swoim dzieciństwie w Białowieży, w leśniczówce Dziedzinka, gdzie mieszkała Simona Kossak, o ukochanych zwierzętach Ciotki, ich psotach, figlach i nawykach. Pani Joanna przeczytała też dzieciom fragmenty z książki ,,Powietrze" (jednej z wielu zawierających radiowe gawędy Simony Kossak). Gawędzie towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa Lecha Wilczka, które pokazywały codzienne życie na Dziedzińce – gdzie zwierzęta miały prawa równe domownikami - ludźmi.
Spotkanie z panią Joanną Kossak poprzedza wielką szkolną uroczystość – 21 października 2016 r. nasza szkoła przyjmie imię Simony Kossak.

Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską

15 maja uczniowie klas I a, I b, I c, I f, III a i III c spotkali się z zaprzyjaźnioną z naszą szkołą pisarką, panią Agnieszką Suchowierską.
Pani Agnieszka gościła u nas już wiele razy w poprzednich latach. Czytała wychowankom świetlicy swoje wiersze z podręcznika dla dzieci polskich uczących się za granicą, opowiadała o pracy pisarza. W poprzednim roku szkolnym ta autorka książek metodycznych do nauki języka polskiego oraz współautorka książek psychologicznych dla dorosłych zadebiutowała jako pisarka dla dzieci. Właśnie w naszej szkole odbyło się wtedy pierwsze spotkanie autorskie poświęcone jej najnowszej książce ,,Mat i świat”. W grudniu 2015 r. okazało się, że właśnie ta pozycja otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród w dziedzinie: książka dla dzieci i młodzieży – tytuł ,,Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY”.
Pani Agnieszka z dumą zaprezentowała dzieciom swoją opowieść o Macie, ale większą część spotkania poświęciła drodze tekstu od pisarza do czytelnika. Kolejny ,,duży” temat stanowiły szkoły w różnych krajach świata: ich wygląd, obyczaje uczniów i nauczycieli, dostęp do szkół, a nawet sposoby docierania na lekcje.
Teraz uczestnikom spotkania zostało już tylko wypożyczyć książkę o przygodach Mata w różnych stronach świata.
 

Spotkania uczniów z gośćmi zaproszonymi przez organizatorów 5. BTCD
W ramach 5.BTCD mieliśmy zaszczyt przyjąć w naszej szkole wielu znakomitych gości, którzy z wielkim zaangażowaniem czytali dzieciom.
Podinspektor Ewa Puciłowska z Komendy Wojewódzkiej Policji spotkała się z dziećmi z klasy Ib i czytała im opowieści z kultowej już dziś serii ,,Poczytaj mi mamo".
Aktor Białostockiego Teatru Lalek (absolwent naszej szkoły) Piotr Wiktorko uczył dzieci z klasy IIe pięknego i przekonującego przemawiania posługując się książką Michała Rusinka i Anety Załazińskiej ,,Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci".
Reżyser, aktor, kierownik artystyczny teatru ,,Lalki i Ludzie" z Supraśla Krzysztof Zemło zaprezentował słuchaczom z klas Ia, Ic i IIb książkę Umberto Eco i Eugenia Carmiego ,,Trzy opowieści", wybierajajac za temat rozmowy opowieść pierwszą ,,Generał i bomba".
Nauczyciel konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli Magdalena Kraszewska (absolwentka naszej szkoły) zaprezentowała dzieciom z oddziału przedszkolnego i klas Id i If dwie książeczki w formie teatrzyku kamishibai, potem książkę interaktywną" ,,Nacisnij mnie" Herve Tulleta i wydawnictwa z serii ,,Piżamorama", w których wykorzystano bardzo starą technikę animacji ,,ombro cinema", opartą na iluzji optycznej, pozwalającą ,,ożywić" ilustracje.
Bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej Elżbieta Korzeniecka i Małgorzata Kakareko-Wiszowata w świetlicy pracowały z książką ,,Straszna piątka" Wolfa Erlbrucha. Panie razem z wychowankami świetlicy omawiały ilustracje i napisały zaproszenie na uroczyste otwarcie Naleśnikarni.
 

,,Czytanie łączy pokolenia"
 Zaproszeni przez wychowawców Dziadkowie, Rodzice, starsi Bracia i Siostry czytali dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Dzieci odwiedziło ponad 20 czytających gości.
 

,,Poczytaj mi przyjacielu" - starsi koledzy czytają młodszym.
Młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 8 (ZSOMS im. Marii Konopnickiej) (pod opieką nauczycielek bibliotekarek Haliny Skiepko i Heleny Gumieniak) spotkała się z uczniami klas drugich i klasy If, aby przeczytać im książki Tove Jansson „Kto pocieszy Maciupka?” oraz „Niebezpieczna podróż”. Na koniec wszyscy mali słuchacze obdarowani zostali przez starszych kolegów zakładkami do książek.
Uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 14 (ZSO nr 9) (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Magdaleny Tomczak) przeczytali dzieciom z klas IIa, IIc, IIe i IIIb „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie" z książki Wandy Chotomskiej ,,Legendy polskie". Po wysłuchaniu gimnazjalistów dzieci ogladały ilustracje do legendy prezentowane na holu pierwszego piętra. Autorzy prac dumnie prezentowali je swoim kolegom.
Podczas 5.BTCD uczniowie klasy Vc SP nr 43 w Białymstoku: Aleksandra Danilczuk, Kasia Danilewicz, Kinga Danilewicz, Tymek Dziejma, Julka Jankowska, Magda Jurkun, Natalka Truszkowska i Zuzia Kościuczyk po raz kolejny czytali dzieciom z przedszkoli: PS nr 39, PS nr 50 w Białymstoku oraz uczniom oddziału przedszkolnego i klas pierwszych naszej szkoły. Tym razem piątoklasiści przygotowali swoją interpretację sześciu króciutkich opowiadań z książki Grzegorza Kasdepkego ,,Kacper z szuflady".
 

Podsumowanie szkolnego projektu ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki"
Podczas BTCD w szkole można było oglądać wystawę podsumowującą realizowany w drugim semestrze projekt ,,Czytam książki ze szkolnej biblioteki". Znalazły się tu prace uczniów klas I – VI prezentujące wybrane, najciekawsze według nich książki z biblioteki szkolnej, plakaty promujące czytanie oraz ilustracje do legend piastowskich.
Dziękujemy wychowawcom klas I- III oraz nauczycielom języka polskiego i plastyki za zachęcanie dzieci do lektury książek ze szkolnej biblioteki i do ich prezentacji.

Nauczyciele bibliotekarze SP 43 w Białymstoku