27 września 2016

Żywa lekcja historii - spotkanie z Sybirakami

W kalendarzu uroczystości Gimnazjum nr 1 w Brzegu Dolnym, na stałe zagościł Dzień Sybiraka. Mamy zaszczyt już trzeci raz prezentować relację z tego pięknego przedsięwzięcia.
Materiał nadesłała do nas jedna z naszych najwierniejszych współpracowniczek - pani Zofia Kuczyńska. Dziękujemy!
19 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych C, D, i E Publicznego Gimnazjum nr 1 spotkali się w czytelni szkolnej z członkami Koła Związku Sybiraków w Brzegu Dolnym.


Na zaproszenie dyrekcji szkoły przybyli: p. Maria Zaremba, p. Zofia Myszkowska, p. Zdzisław Jamborski oraz p. Władysław Cholewa. W pierwszej części spotkania młodzież przedstawiła krótki program artystyczny, przygotowany pod opieką Zofii Kuczyńskiej. W dalszej części spotkania nasi goście opowiadali o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir. Były to ciekawe, ale i smutne historie tułaczki. Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie, wspomnienia Sybiraków zaciekawiły uczniów.
Pani wicedyrektor Dorota Szubert, zaprezentowała na spotkaniu pamiątki rodzinne: Krzyż Zesłańców Sybiru i Honorową Odznakę Sybiraka.
Żywe lekcje historii rozbudzają wśród uczniów zainteresowania własną tożsamością i budzą szacunek dla dokonań przodków, którzy swym patriotyzmem budowali kulturę narodową.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie lekcji.