11 października 2016

Wystawa w ramach Tygodnia Książek Zakazanych w Bolesławcu

Dziś relacja z Tygodnia Zakazanych Książek, którą nadesłał do nas pan Paweł Domzalski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu:
Inicjatywa Tydzień Książek Zakazanych (ang. The Banned Books Week Coalition) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wolności słowa poprzez aktywizowanie różnych środowisk i inspirowanie ich do uczestnictwa w przedsięwzięciach, zarówno edukacyjnych, jak i popierających czy tworzących przestrzeń do rozmawiania o cenzurowaniu książek. Do wydarzeń z nim związanych włączają się również biblioteki z całej Polski.


Tydzień Książek Zakazanych został uchwalony w 1982 roku w odpowiedzi na nagły wzrost kwestionowania poprawności książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach.
W Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zorganizowano wystawę „książek zakazanych” ze względów społecznych, religijnych, politycznych, kulturowych dostępnych w naszym księgozbiorze. Znalazły tu się m.in.: Biblia, Koran, Przygody Tomka Sawyera, O powstaniu gatunków Darwina, Podróże Guliwera, Cierpienia młodego Wertera, Inny świat, Szatańskie wersety a nawet Czerwony kapturek i wiele, wiele innych. Przedstawiono również historię cenzury oraz plansze zawierające informacje o najczęściej cenzurowanych lub zakazanych książkach. Przeprowadziliśmy także happening, który polegał na wybraniu do czytania przypadkowej „ocenzurowanej” książki. Zaproponowaliśmy 50 książek. Zabawa cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że pozostało nam już do wypożyczenia tylko 6 książek.
 

Dziękujemy!