10 listopada 2016

Cichociemni w Bolesławcu

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zawsze zaskakuje nas rozmachem przygotowywanych imprez. Nie inaczej było tym razem. Zapraszamy na relację pań Sylwii Czernatowicz, Anety Antczak i pana Pawła Domzalskiego.
W środę 26 października 2016 roku zainaugurowano comiesięczne spotkania w ramach kampanii „Ja czytam!”, organizowane przez Pana Pawła Domzalskiego- nauczyciela języka polskiego oraz Szkolną Bibliotekę. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone tym razem Cichociemnym. Uczniowie klasy 2 technikum ekonomicznego zorganizowali kolejną „lekcję na żywo” dla klasy 2 technikum organizacji reklamy. Przed lekcją młodzież tradycyjnie spotykała się na dodatkowych zajęciach i opracowywała materiał do montażu słowno-muzycznego, wybierała wiersze i podkłady muzyczne, przygotowała okolicznościowe plakaty a nauczyciele poloniści i bibliotekarze zorganizowali wystawę. Spotkanie z młodzieżą zaszczyciły swoją obecnością Pani wicedyrektor Dorota Wojtyniak oraz Pani Agnieszka Szwed- nauczycielka przedmiotów zawodowych.
Cichociemni to specjalnie szkoleni żołnierze polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja ruchu oporu i walka z okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do końca wojny do Polski tą drogą trafiło 316 żołnierzy. Wśród nich byli m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” -€“ jedyna kobieta w tej formacji. Tradycje cichociemnych przejęli żołnierze GROM-u, którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi oraz ich rodzinami.