29 listopada 2016

II Dzień Sienkiewicza i MMBS w Międzyborzu

Materiał z podsumowania Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotece szkolnej w Gimnazjum Samorządowym im. Polskich Noblistów w Międzyborzu nadesłała do nas p. Anna Florczak.
Jak co roku biblioteka szkolna Gimnazjum Samorządowego im. Polskich Noblistów w Międzyborzu aktywnie uczestniczyła w październiku w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbywającym się pod hasłem: „Książka – to dopiero początek”. Przez cały miesiąc w bibliotece działała kawiarenka, przygotowano dwie wystawy: "Młodzieżowych serii wydawniczych" i "Książek z dedykacjami" oraz ogłoszone zostały 2 konkursy: literacki (Moje zakończenie lektury szkolnej) oraz fotograficzny (Z książką mi do twarzy).

Na zakończenie miesiąca przygotowałam wraz z nauczycielką j. polskiego II Dzień Sienkiewicza. Od samego rana rozdawane były ulotki z dokładnym planem tego dnia, przez szkolny radiowęzeł słychać było dźwięki muzyki z adaptacji filmowych dzieł polskiego noblisty, a na monitorze szkolnym wyświetlany był film „Quo vadis”.
Zabawy rozpoczęły się od 3 przerwy, podczas której w sali polonistycznej odbył się quiz na iPadach w aplikacji Quizizz dotyczący życia i twórczości Sieniewicza, w którym wzięły udział 3-osobowe grupy z każdej klasy. Następna przerwa – zadaniem drużyn 3-osobowych z każdej klasy było wypisanie jak największej ilości tytułów dzieł Sienkiewicza i przyporządkowanie ich do odpowiedniego gatunku literackiego. Zadanie to wykonywali na iPadzie w aplikacji SimpleMind. Kolejna przerwa – nowy quiz w aplikacji Quizlet, tym razem dotyczący znajomości sienkiewiczowskich bohaterów. Na koniec w bibliotece szkolnej dokonano podsumowania tego dnia oraz ogłoszono zwycięzców poszczególnych październikowych konkursów.
Dziękuję koleżance Anecie Król, nauczycielce j. polskiego, za pomoc w realizacji zadania, którego celem było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży.


Dziękujemy za materiał!