25 listopada 2016

W Gimnazjum Katolickim w Krakowie

Witamy na naszych stronach kolejną szkołę z Krakowa, jest to Katolickie Gimnazjum im. ks. Franciszka Blachnickiego. Relację ze świętowania Misiąca Bibliotek nadesłała Pani Joanna Kuruc.
*19 października wraz z uczniami biorącymi udział w kole fotograficznym działajacym w bibliotece, byliśmy na plenerowej wystawie: Olivier Föllmi – „Ja i Ty. W poszukiwaniu nowej solidarności.” Wystawę można oglądać na Krakowskich Plantach. Wystawie towarzyszą plansze z tekstami – m.in Papieża Franciszka, Dalajlamy, ks. Józefa Tischnera. Uczniowie byli zachwyceni pięknymi zdjęciami i jednocześnie mogli podjąć refleksję nad tekstami. Byliśmy również w hallu głównym Pawilonu Wyspiańskiego na wystawie „Radość pisania/radość fotografowania”. Na wystawie podziwialiśmy fotografie Wisławy Szymborskiej w obiektywie Joanny Helander, która otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę „Fotograf roku”.


*21 października świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ SIENKIEWICZOWSKI. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania wyjątkowego gościa, którym był Pan Profesor Franciszek Ziejka – wieloletni rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie uczniowie przedstawili scenę walki Krzyżaka z polskim rycerzem, która przeniosła nas w świat powieści Sienkiewicza. Pasjonaci prozy, którzy zostali wyłonieni w pierwszym etapie konkursu „Czytamy z pasją Sienkiewicza” wprowadzili wszystkich obecnych w świat wybranych utworów, czytając w strojach bohaterów. Jeden z uczniów czytał fragment w języku angielskim. Wszyscy uczniowie czytali z pasją i wielkim zaangażowaniem. Ważną częścią programu był wykład Profesora Franciszka Ziejki na temat podróży Henryka Sienkiewicza. Pan Profesor odpowiadał również na pytania uczniów.
* 24 października - Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
W bibliotece odbyły sie liczne konkursy i loteria nagród.
* 27 października byliśmy na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie
Nagraliśmy audiobooki. Był z nami wywiad w Radiu Kraków. Spotkaliśmy się z Ojcem Leonem Knabitem. Zakupiliśmy książki do biblioteki.

 Dziękujemy za relację pani Joannie Kuruc