12 grudnia 2016

Książka słodsza niż czekolada

Pani Mirosława Grabowska z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim nadesłała do nas niezwykle smaczną, pachnącą czekoladą, relację ;)
„Książka słodsza niż czekolada” – pod taką nazwą 18 listopada odbyło się w ZS w Dobrzeniu Wielkim popołudnie z poezją, muzyką i czekoladą. Na to spotkanie zjechali się miłośnicy czekolady i dobrej lektury z całego województwa, a wypełniła je słodko-gorzka poezja Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W pierwszej części imprezy w Szkolnym Multimedialnym Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym odbył się konkurs recytatorski „Słowiki są dziś nieswoje”, w którym ocenie jurorów swoje aktorskie i interpretacyjne umiejętności poddało 8 gimnazjalistów z: Opola, Chróścić, Czarnowąsów i Dobrzenia Wielkiego. 


Uczestnicy konkursu oraz miłośnicy cyklu „Pamiętnik nastolatki” wzięli także udział w spotkaniu z jego autorką, Beatą Andrzejczuk, która w kronice biblioteki podzieliła się następującą refleksją: „Mojej ulubionej szkole, do której wracam zawsze z prawdziwą przyjemnością.” 
Druga część literackiego eventu zgromadziła rodziców oraz dyrektorów szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, którzy w kawiarnianej scenerii i nastrojowej atmosferze przysłuchiwali się występom uczniów Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim oraz laureatów konkursu recytatorskiego. Muzyka, taniec i drama poetycka „Słodko-gorzka opowieść o miłości” (przygotowane pod kierunkiem pań: Gabrieli Kampy, Aliny Szczepaniak i Wiesławy Olejnik) podbiły serca słuchaczy. O swojej twórczości mówiły nasze szkolne poetki: Marysia Pozniak i Marta Andruszków. Ta ostatnia promowała wydany w ostatnich dniach debiutancki tomik poezji „Klucz do serca”. O „Historii ukrytej w czekoladzie” i możliwościach wykorzystania innych tekstów pisarki w pracy dydaktyczno-wychowawczej, z Beatą Andrzejczuk rozmawiała pani Mirosława Grabowska. Spotkaniu towarzyszyła degustacja gorącej czekolady i przewijające się w tle prezentacje z garścią ciekawostek o czekoladzie. 
W hallu warto było obejrzeć wystawę przybliżającą informacje o historii i produkcji czekolady oraz obecności czekoladowego motywu w tekstach kultury, przygotowaną przez Klub Miłośników Biblioteki pod kierunkiem pani Sabiny Lazik-Wodarz. Medialne echa imprezy można znaleźć na stronach kroniki biblioteki, w której pani wicewójt Irena Weber tak oceniła spotkanie: „Chwile spędzone w niesamowitym klimacie, przeżycia połączone z piękną poezją, cudownymi głosami młodzieży, ludzie tworzący specyficzną atmosferę – sprawiają, że wszystko co trudne może iść w zapomnienie i dać poczucie ukojenia. Z wyrazami docenienia pracy młodzieży i nauczycieli.”
Dziękujemy za relację!