15 grudnia 2016

Warsztaty plastyczne w Szczawnicy

Ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy otrzymaliśmy relację z ciekawych warsztatów organizowanych w ramach MMBS. Oto relacja przesłana przez panią Małgorzatę Majerczak.
Jak co roku nasza szkolna biblioteka stara się przygotować wiele ciekawych zajęć i atrakcji związanych z obchodami swojego święta. W poprzednich latach organizowaliśmy m.in. konkursy wiedzy literackiej , konkursy pięknego i szybkiego czytania, a także rożnego rodzaju quizy. Stałym, corocznym, elementem święta bibliotek jest również kiermasz książek. W tym roku głównym celem biblioteki było połączenie pasji literackiej i czytelniczej dzieci. Każdy uczeń ( z klas 0-6), w wyznaczonym wcześniej terminie, mógł przyjść do szkolnej biblioteki, gdzie wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy, pracował nad ilustracją. Tematyka była dowolna, założeniem było jednak, że uczniowie stworzą postać lub motyw z dowolnie wybranej przez siebie książki. Technika wykonania również zależała od pomysłowości uczestników warsztatów. Aby urozmaicić swoje ilustracje dzieci wykorzystały skrawki różnych materiałów (skóra, koronka), kolorową bibułę, tekturę, tapetę, gazety, brokat, watę, włóczkę, plastelinę, a nawet patyczki po lodach.

W sumie powstało 19 przepięknych prac wielkoformatowych,  które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Chcieliśmy, by wszyscy uczniowie, a także rodzice, którzy w tym czasie przybyli na wywiadówki, mogli  podziwiać prace swoich koleżanek, kolegów i dzieci. W związku z tą wystawą biblioteka szkolna zorganizowała również konkurs . Zadanie  polegało na rozpoznaniu i zapisaniu tytułów utworów, z których pochodzą dani bohaterowie. Każdy z uczestników dostał w nagrodę coś słodkiego i zakładkę do książki, a dla 3 najlepszych osób przewidzieliśmy nagrody rzeczowe.

Relacja Pani Małgorzata Majerczak