30 grudnia 2016

Wieści z Wołowa

Cofnijmy się na moment do października i poczytajmy, jak udał się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych podjęliśmy następujące działania.: uczniowie szkoły wypełniali ankietę na temat swoich zainteresowań czytelniczych oraz starali się dokończyć hasło tegorocznego święta bibliotek „Książka to dopiero początek…” A oto wybrane przykłady dokończenia hasła: czytelniczej przygody, rozwijania wyobraźni, czegoś nowego, zdobywania wiedzy, wzbogacenia słownictwa, przyjemnego spędzania czasu, ciekawych odkryć.


27 października w klasach 1bh i 1tg odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej pod hasłem. „Spotkanie z książką”, na których uczniowie klas pierwszych zapoznawali się z księgozbiorem biblioteki. Młodzież sama sobie wybierała książki do czytania. Sięgała po klasykę literatury, romans, kryminał, czy też horror oraz literaturę popularnonaukową, a także po książki o tematyce zawodowej. Następnie w wybranych książkach poszukiwała ciekawych oraz inspirujących cytatów i zapisywała je na kartkach. A oto niektóre cytaty: „ Najlepsze, co można zrobić dla przyjaciela to po prostu być jego przyjacielem”, „Nigdy nie kłam kiedy możesz powiedzieć prawdę”, ”Dlaczego tak jest, że jeśli coś pójdzie źle, to wszystko się wali”, „Cierpienie jest częścią dorastania. Dzięki niemu się uczymy”, „Nigdy nie kłam kiedy możesz powiedzieć prawdę”, „Wjeżdżam ekspresem Alzheimera do Królestwa Demencji”, „ Z gniewu w nienawiść droga bardzo bliska”, ”Pozbierać jest się dziesięć razy trudniej, niż rozsypać”. W klasach technikum i zasadniczej szkoły zawodowej zostały przeprowadzone zajęcia na temat roli czytania w życiu człowieka. Sporządzono wiszącą gazetkę „Dlaczego warto czytać?”. Powstały edukacyjne schody z cytatami o książce i czytaniu. Rozpoczęło się wyzwanie czytelnicze pod hasłem „Czytamy literaturę fantasy”, w którym bierze udział 20 uczniów. Uczniowie czytają m.in. „Niezgodną”, „Igrzyska śmierci”, serie „Więzień Labiryntu”, „Dary Anioła”, „Harry’ego Pottera i przeklęte dziecko”, nową powieść J.K. Rowling w formie sztuki teatralnej Odbyły się też dwa spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczniowie wzięli udział w konkursie na rozprawkę: „Czy książka może być naszym przyjacielem?”.
Relację nadesłała do nas pani Iwona Piekarek