17 lutego 2017

Bezpieczeństwo w sieci

Napłynęła do nas kolejna relacja z Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, tym razem o warsztatach dotyczących zagadnień bezpieczeństwa w sieci.
7 lutego 2017 roku w została przygotowana gazetka poświęcona bezpieczeństwu w sieci składająca się z materiałów informacyjnych oraz plakatów przygotowanych przez uczniów na temat kultury języka w Internecie. W sali polonistycznej pan Paweł Domzalski przygotował warsztaty dla uczniów pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”. Spotkanie było podzielone na cztery części. Dwie pierwsze dotyczyły przede wszystkim form nadmiarowych aktywności w Internecie, przyczyn nadużywania Internetu oraz zasad bezpieczeństwa w sieci. Dwie kolejne hejtingowi oraz sextingowi.

Kilkudziesięciu uczniów biorących udział w spotkaniu z klas 4TH, 4TŻ, 3TE, 1TŻ próbowało wypracować odpowiedzi na pytania: W jakich miejscach można spotkać się z przejawami obrażania w Internecie? Dlaczego hejterzy obrażają innych w Internecie? Jak powinna zachować się ofiara hejtu, a czego nie powinna robić? Jak hejt może wpływać na ofiarę? Zebrani poznali także pojęcie sextingu oraz seksualizacji. Obejrzeli film pt. „Na zawsze”, przygotowany przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Pracując w grupach próbowali wypracować rozwiązania, które mogą uchronić młodzież przed tym zjawiskiem. Zainteresowani uczniowie otrzymali materiały informacyjne.Relacja: p.Sylwia Czernatowicz, p. Aneta Antczak, p. Paweł Domzalski