22 lutego 2017

Historia książki, czyli od tabliczki glinianej do e-booka

Dziś wybieramy się na wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. A to wszystko za sprawą  biblioteki Zespołu Szkół  im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, która relacją z wyprawy debiutuje na naszym blogu. Witamy! :)

Na niecodzienne spotkanie z książką wybrali się humaniści z kl. IIa LO i IIIa LO Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy. Spotkanie było niecodzienne, ponieważ odbyło się w Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Młodzież miała możliwość zobaczyć książki, jakich nie będzie jej dane widzieć w bibliotekach szkolnych czy nawet publicznych. 

Niektórzy po raz pierwszy ujrzeli książkę w postaci tabliczki glinianej, zwoju papirusowego, kodeksu z drewnianą okładką, pisaną hieroglifami, pismem klinowym, obrazkowym, piórem gęsim. Pracownicy biblioteki zaprezentowali nam rękopisy, inkunabuły (druki wydane do 1500 r.), kodeksy, z których najstarszy liczy 541 lat, a najcięższy waży 17 kg, książkę miniaturową, dziecięcą, exlibrisy, numizmaty, zbiory kartograficzne i varia.


Na zakończenie uczniowie zwiedzili całą bibliotekę: mieli też możliwość zapisania się i uzyskania karty bibliotecznej, co szczególnie ważne jest dla maturzystów, którzy już za rok będą studiować na łódzkich uczelniach.
Relację nadesłała do nas pani Halina Andrzejczak nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy