15 lutego 2017

Legendy w projekcie czytelniczym

Kolejną placówką, która podjęła z nami współpracę jest Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowej Rudzie :). W tamtejszej bibliotece uczniowie z koła bibliotecznego realizują projekt dla dzieci ze świetlicy. Dzieci przez kolejne miesiące poznają legendy polskie, miejsca i postacie z nimi związane.
7 listopada 2016 r. uczennice uczestniczące w kole bibliotecznym zaprosiły dzieci ze świetlicy szkolnej na zajęcia do biblioteki. Przygotowano dla nich projekt "Z legendą przez Polskę", który realizowany będzie przez cały rok szkolny w każdym miesiącu. Projekt ten ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów oraz zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej. Ma on rozwinąć dziecięcą wyobraźnię, fantazję i interpretację. Dzieci przez kolejne miesiące poznają legendy polskie, miejsca i postacie z nimi związane.
Pierwszy projekt dot. legendy o Lechu, Czechu i Rusie przybliżył dzieciom powstanie naszego kraju. Dowiedziały się skąd wzięły się poszczególne symbole narodowe (barwy, godło), jaka była pierwsza stolica Polski, skąd się wywodzi. Za pomocą prezentacji multimedialnej młodzi czytelnicy przenieśli się na Szlak Piastowski, gdzie zapoznali się z takimi miastami, jak: Gniezno, Kruszwica, Ostrów Lednicki, Biskupin. Byli też w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Uczniowie mogli zobaczyć, jak na przestrzeni dziejów Polski zmieniał się symbol naszego kraju - orzeł biały, zobaczyły też pierwszą monetę upamiętniającą pierwszą stolicę Polski - Gniezno.5 grudnia 2016 r. świetliczaki wysłuchały kolejnej legendy o Popielu, ale nie tylko... W tym dniu bowiem zawitały do biblioteki święte Mikołaje. Przybyły prosto z północy. Oczywiście miały one worek pełen prezentów. Opowiedziały o sobie - skąd pochodzą, jakie tradycje mikołajkowe występują w poszczególnych krajach, czy pracują tylko w okresie świątecznym i czy... istnieją naprawdę ;).W kolejnym miesiącu przed dziećmi legenda o Liczyrzepie.Relacja: p. Joanna Białocerkiewicz
Dziękujemy!