20 lutego 2017

Spotkania z "kocimi bohaterami"

W lutym w bibliotekach szkolnych królują albo Walentynki albo Dzień Kota. Szkoła Podstawowa nr 7 w Tychach, w tym roku szkolnym postanowiła uczcić Dzień Kota.
W dniach  13-17 lutego zaroiło się w naszej bibliotece od „kotów” oraz ich miłośników. Gościliśmy bowiem w naszych progach uczniów klas 2. Uczniowie korzystając z zaproszenia wzięli udział w warsztatach czytelniczych z okazji Dnia Kota. Po powitaniu i wyjaśnieniu celu spotkania uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Cykor” Magdaleny Kulus. Dalsze losy małego kotka, bardzo zainteresowały dzieci, jednak aby się o nich dowiedzieć uczniowie będą musieli wypożyczyć książkę.
Następnie dzieci musiały zmierzyć się z czterema zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli-bibliotekarzy. Było im o tyle łatwiej, że była ta praca w grupach.

Zadanie pierwsze polegało na podawaniu przez kolejne drużyny imienia kociego bohatera z książki, bajki lub z filmu – runda trwała do wyczerpania się „pomysłów”.

Zadanie drugie wymagało znajomości cyklu książek o kocie Cukierku. Drużyny miały za zadanie ułożyć tytuły cyklu w kolejności ukazywania się. Zadanie bardzo trudne, ale nie dla wszystkich naszych czytelników. Kilka drużyn wykonało zadanie poprawnie.
Aby nasi goście mogli trochę odetchnąć kolejnym, zadaniem były zagadki muzyczne. Uczniowie wysłuchali kolejno trzech fragmentów piosenek o kotach. Po każdym wysłuchaniu fragmentu piosenki musieli zgadnąć co było dalej – wybierając jedną z trzech odpowiedzi podawanych przez bibliotekarza. To zadanie najbardziej przypadło uczniom do gustu.
Zadanie czwarte polegało na ułożeniu 5 wyrazów z rozsypanek sylabowych, zawierających sylabę kot. Mimo, iż słowa były wybrane i przygotowane przez nauczyciela-bibliotekarza, uczniowie tak przestawiali sylaby, że powstawały również inne.

Na zakończenie zwycięskie drużyny otrzymały zakładki do książki, a pozostali uczniowie za „ciężką pracę”, słodki upominek. Po uśmiechach na twarzach było widać, że wszyscy dobrze się bawili.
Relację przysłała do nas Pani Katarzyna Wodniok.