28 marca 2017

Czytanie - lubię to!

Z Dobrzenia Wielkiego dotarła do nas relacja z dorocznego Festiwalu Literatury Młodzieżowej z udziałem młodzieży z całej Opolszczyzny. Ciekawostka - piękne sprawozdanie z imprezy napisała uczennica kl. I a LO, Daria Polak. Zapraszamy!
VI Festiwal Literatury Młodzieżowej już za nami !

14 marca odbył się - już szósty w historii naszej szkoły - Festiwal Literatury Młodzieżowej "Czytanie - lubię to!”. W tym roku postanowiliśmy wykorzystać imprezę do kształtowania postaw młodzieży. Skupiliśmy się na tematach, takich jak niepełnosprawność czy brak akceptacji rówieśników. Z tej okazji odwiedził nas Kazimierz Szymeczko - autor powieści młodzieżowych, poruszających tematykę idealnie wpasowującą się w konwencję naszej imprezy.Tego dnia w programie znalazł się także konkurs czytelniczy „Dzieci gorszego Boga”. Biorący w nim udział gimnazjaliści z całej Opolszczyzny mogli wykazać się znajomością „Poczwarki” Doroty Terakowskiej. Trzecie miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Chróścicach, gimnazjalistki z naszego Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim (Małgorzata Pozniak i Izabela Mehl) deptały laureatom - uczniom PG nr 9 w Opolu - po piętach. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i bardzo cieszymy się, że wybierają tego typu literaturę.

Uczestnicy festiwalu oraz zaproszeni goście z innych szkół mogli także wziąć udział w warsztatach biblioterapeutycznych „O poszukiwaniu własnej drogi, by niemożliwe stało się możliwe”, prowadzonych przez Panią Justynę Jurasz z Regionalnego Zespołu Wsparcia Placówek Edukacji w Opolu, a dyrektor tej instytucji, Pan Lesław Tomczak, czytając głośno fragment „Kroniki” Boba Dylana, zachęcał nas do posiadania i realizowania marzeń.

Nasi gimnazjaliści (i jedna licealistka) mieli wówczas również okazję do zaprezentowania swoich artystycznych duszy. Zrobili to w uwielbianej przez naszych młodych gości krótkiej formie teatralnej „Sąd nad książką”, a utalentowana i pomysłowa Anna Kasprzak, uświetniła to wydarzenie swoim występem tanecznym.

Daria Polak, kl. I a

Relację autorki można również przeczytać i obejrzeć na stronie „Grupy Lokalnej Balaton"
Za materiał dziękujemy pani Mirosławie Grabowskiej