13 marca 2017

"Wszystkie kolory świata" w SP w Osowie

W Szkole Podstawowej w Osowie świętowano walentynki w dość nietypowy sposób. Tego dnia odbyło się podsumowanie realizowanego przez szkołę projektu UNICEF "Wszystkie kolory świata". Społeczność szkoły po raz pierwszy wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Założeniem programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży tolerancji oraz otwartości na inne kultury; pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale również przyjemne. Oprócz tego szkoła wzięła udział w konkursie. Szczegóły w relacji nadesłanej do nas przez panią Ewę Platę:
Zapraszamy do głosowania na naszą laleczkę w konkursie UNICEF "Wszystkie Kolory Świata". Prosimy o głosy! Piękna lalka zamieniona na szczepionki! Więcej informacji na naszym profilu na facebooku https://apps.facebook.com/unicef-kolory-swiata/galeria.powieksz?lalka=349. Głosowanie trwa do 17 marca 2017 r. Nagrodą w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę jest koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej w zwycięskiej szkole.
Laleczki, którymi zaopiekowaliśmy się mają szczególną moc - MOC POMAGANIA! My pomogliśmy 68 dzieciom z Angoli przeznaczając zebrane środki na szczepionki. A teraz prosimy Was, abyście pomogli nam wygrać koncert Majki Jeżowskiej.

Głównym celem akcji jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli. Dodatkowym atutem przedsięwzięcia dla nas – jako placówki edukacyjno-wychowawczej - było zaangażowanie rodziców i dziadków. Bez ich pomocy cała akcja zakończyłaby się fiaskiem. Kiedy zapytamy dzieci, co czyni rodzinę szczęśliwą, najczęściej odpowiadają: Robienie razem różnych rzeczy! Choć jest to oczywiste, pozostaje często niezauważane lub pomijane. Wspólne spędzanie wolnego czasu bardzo jednoczy, umacnia i integruje rodzinę.
Od listopada uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowywali informacje o różnych zakątkach świata, realizując projekty edukacyjne „Podróż przez kontynenty”. Zebrane materiały i informacje zaprezentowali podczas podsumowania akcji, 14 lutego 2017. Nauczyciele zapoznali rodziców z celami i ideą projektu „Wszystkie kolory świata”, dodatkowo nagłośniliśmy akcję na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Przez ostatnie miesiące dzieci wraz z rodzicami szyli laleczki w domach, gotowe miniarcydzieła sztuki krawieckiej przynieśli do szkoły.
14 lutego w Domu Kultury w Osowie zorganizowano wystawę laleczek, na którą dzieci zaprosiły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Uczniowie z klas I - VI  zabrali przybyłych gości w podróż przez różne kraje i zaprezentowali oryginalne zwyczaje, stroje, tańce oraz upodobania kulinarne charakterystyczne dla mieszkańców Afryki, Australii, Arktyki, Europy, Azji i obu Ameryk. Zaszczytne miejsce na scenie zajmowały własnoręcznie wykonane laleczki - szmacianki reprezentujące rówieśników naszych podopiecznych z różnych zakątków świata. Było ich 31. Wszystkie lalki były niepowtarzalne, kolorowe i pomysłowo wykonane. Każda była przepiękna i wyjątkowa oraz wzbudzała zachwyt obecnych, tym większy, że nie została wyprodukowana w fabryce, tylko była wykonana przez nas. Wszyscy zainteresowani mogli wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę. Uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele oraz zgromadzeni rodzice chętnie włączyli się do akcji i tym sposobem żadna lalka nie pozostała bez opiekuna. Cała kwota zebrana podczas akcji przeznaczona zostanie na szczytny cel, a mianowicie na szczepionki dla dzieci z Angoli. Zebraliśmy łącznie 680 zł, więc podarujemy szczepionki dla 68 dzieci.
Dziękujemy za nadesłany materiał!