26 maja 2017

Tydzień Bibliotek

Na pewno inspiracją dla innych nauczycieli bibliotekarzy będą pomysły, które zrealizowano w czasie trwania Tygodnia Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu.
Świętowanie Tygodnia Bibliotek rozpoczęło się w poniedziałek. Każdy z uczniów, który wypożyczył 3 książki otrzymał drobny upominek – zakładkę do książki lub kartę z wizerunkiem piłkarza. Warunkiem otrzymania niespodzianki było powiedzenie hasła tegorocznych obchodów Biblioteka. Oczywiście! Bibliotekę odwiedziło 93 czytelników, którzy w sumie wypożyczyli 155 książki. Ponadto każdy mógł włączyć się też, we wspólne kolorowanie plakatu z hasłem Biblioteka. Oczywiście!, który udekorował wejście do biblioteki. We wtorek i środę podczas świętowania Tygodnia Bibliotek odbyła się akcja pod hasłem „Się czyta, się wie”. Akcja polegała na sprawdzeniu szybkości czytania. Uczestnicy czytali na głos w czasie 1 minuty ciąg słów. Każde błędnie odczytane słowo było odliczane. Każdy mógł się sprawdzić. Zainteresowanie było ogromne. Po teście wszyscy otrzymywali certyfikaty potwierdzające jak szybko czytają. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów, a w jej przeprowadzeniu pomagały uczennice z kl. IIId i IIIc.

W czwartek w ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowany został konkurs wiedzy pod nazwą Wiem, oczywiście! Konkurs podzielony był na dwie grupy wiekowe: młodszą i starszą. Polegał na jak najszybszym zapisaniu odpowiedzi na pytania z wiedzy ogólnej. Każdy mógł sprawdzić, jak szybko myśli i pisze. Trzeba było na przykład wymienić 3 polskie miasta, tytuły baśni, zwierzęta, które mają ogon. Starsi mieli trudniejsze zadania. Musieli na przykład wymienić 3 nagrody filmowe lub literackie, słowa, które rymują się do jakiegoś wyrazu lub imiona żeńskie na literę T. Każdy losował swój niepowtarzalny zestaw pytań. W konkursie wzięło udział 39 uczniów
Gdzie w tym tygodniu było najwięcej uczniów w szkole? W bibliotece oczywiście!
Relację nadesłała Pani Monika Kita