19 czerwca 2017

Noc Bibliotek w Gryfinie

O tym, co działo się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie 3 czerwca między godziną 16.00 a 22.00, dowiemy się z obszernej relacji pana Adriana Koppa - redaktora Bibliotek Szkolnych Online :-)
W sobotę, 3.06. miała miejsce rzecz niezwykła. Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie o godzinie 16:00 otworzyła swoje podwoje, by zaprosić wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w Nocy Bibliotek, organizowanej w tym roku pod hasłem "Czytanie porusza". Była to już druga taka impreza, organizowana w naszej szkole. W tym roku, biorąc pod uwagę hasło przewodnie, przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji związanych z ruchem, wzruszaniem, podróżami, sportem i - oczywiście - czytelnictwem. 
Całe wydarzenie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy się przenieść na chwilę do dalekiej Japonii dzięki wyjątkowemu pokazowi karate młodych podopiecznych klubu UKS Kamikaze Gryfino - jednego z najlepszych klubów w regionie. Wraz z młodymi karatekami przybył trener, pan Marek Majewski, który poprowadził pokaz i poopowiadał nieco o tym, co działo się podczas pokazu.

Następna podróż również była egzotyczna. Choć teoretycznie byliśmy w sali multimedialnej, to dzięki wspaniałej pisarce, pani Joannie Rajch, udaliśmy się w o wiele ważniejszą i dalszą podróż. Wylądowaliśmy w Afryce, w Kenii. Wraz z autorką oraz jej mężem wędrowaliśmy po tamtejszych parkach narodowych, uważnie obserwując zwierzęta, wzruszając się, podziwiając piękno oraz wyjątkowość tamtejszej natury i ucząc się bardzo ważnych rzeczy. Pani Joanna z wielkim wyczuciem i wrażliwością poruszyła ważny problem kłusownictwa wobec słoni oraz nieprzyjaznej działalności człowieka wobec natury. A wszystko to w oparciu o podróże pani Joanny na Czarny Ląd oraz książkę tej znakomitej szczecińskiej pisarki - "Opowieść o czerwonej ziemi". To była godzina pełna wzruszeń, piękna i autentycznej magii - czyli tego wszystkiego, co pojawia się w książkach pani Joanny. Zostaliśmy zaczarowani i oczarowani - w końcu czytanie nie tylko porusza, ale i wzrusza. Niestety, ta wspaniała podróż do Afryki musiała się zakończyć.

I wróciliśmy do Szczecina. Szczecina, na który mogliśmy spojrzeć z całkiem innej strony - strony cudów na fasadach. O tych małych wspaniałościach opowiadał nam dziennikarz, publicysta, przewodnik i wielki popularyzator Pomorza Zachodniego, pan Michał Rembas. "Cuda na fasadach" - bo taki tytuł nosi jedna z wielu książek pana Michała, pozwoliły nam spojrzeć zupełnie innym okiem na szczegóły szczecińskich kamienic. Tropiliśmy pewne nieścisłości, wybieraliśmy nasze ulubione elementy kamienic i ocenialiśmy fasady budynków przed i po renowacji. Dzięki panu Michałowi każdy mógł się poczuć jak wystawny przewodnik, a nawet detektyw. I kto powiedział, że podróż do miejsca nam bliskiego i teoretycznie "opatrzonego" nie może nas tak wiele nauczyć?

Po spotkaniu z panem Rembasem tym razem zostaliśmy zabrani w podróż po świecie przez młodych uczestników Nocy Bibliotek. Pięć osób przystąpiło do konkursu na najciekawszy strój z różnych części świata i każda osoba podbiła nasze serca. Od trzech Indianek, czyli Nikoli Jakimczyk z klasy III F, Nadii Majchrzak z tej samej klasy oraz Hanny Staruk z klasy III E, przez odważnego żołnierza - Wojciecha Frąckiewicza z klasy III E po niezwykle odważnego i zabawnego Jana Bodysa z klasy III E, który przebrał się za młodą Wenecjankę rodem z karnawału! Wszyscy byli niesamowici i pozostaje tylko żałować, że nie było czasu na zrobienie im profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Tuż po wręczeniu nagród młodym podróżnikom w niesamowitych strojach przyszedł czas na zajęcia na zapisy. Dla rodziców i nauczycieli przygotowane były niezwykle interesujące warsztaty z czytania globalnego (czy inaczej czytania holistycznego), prowadzone przez panią Marię Trojanowicz-Kasprzak - wyjątkową szczeciniankę, jedną z największych specjalistek i popularyzatorek czytania globalnego. Uczestnicy tych warsztatów mogli przekonać się o zaletach materiałów i metod wprowadzania tego rodzaju czytania wśród małych dzieci (także niemowląt), obcokrajowców, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pani Maria poza swoją ogromną wiedzą i znakomitą umiejętnością jej przekazywania przywiozła ze sobą wiele materiałów i książek dotyczących czytania globalnego, a podczas warsztatów posiłkowała się fantastyczną prezentacją, wzbogaconą o filmy ukazującą pracę z różnymi dziećmi omawianą metodą.

W tym samym czasie w szkolnej bibliotece odbyły się dwie sesje RPG. Dwoje Mistrzów Gry - pani Weronika Witkowska oraz pan Marcel Mroczek, organizatorzy imprezy Kości zostały rzucone. Sobota z RPG z Pałacu Młodzieży PCE w Szczecinie - zabrało swoich uczestników w dwa zupełnie różne, niesamowite i magiczne światy. Podczas tych wyjątkowych sesji gier wyobraźni, młodzi uczestnicy udali się m.in. do świata Harry'ego Pottera, gdzie "zwiedzili" mnóstwo miejsc związanych z młodym czarodziejem, jednocześnie sami stając się na te kilka chwil uczniami Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Pani Weronika przygotowała wiele zagadek i łamigłówek oraz bardzo ciekawą historię, w której młodzi uczestnicy mieli za zadanie stanąć oko w oko z przeciwnościami czarodziejskiego świata. Pan Marcel z kolei zaprosił swoich podopiecznych do świata zabawek rodem z disneyowskiej animacji Toy Story, w której to gracze (jako zabawki) musieli rozpracować intrygę ich największych antagonistów, szczurów. Mechanika - czyli zasady i reguły gry - oparte były na podręczniku Adventurers!, który nasza szkoła otrzymała w podarunku od wydawnictwa FajneRPG.

Skoro "Czytanie porusza", to nie mogło zabraknąć zajęć typowo ruchowych. Grupa młodzieży pod opieką dwóch energicznych nauczycielek: Aleksandry Misuny i Elżbiety Dziekan, stanęła do rywalizacji podczas marszu na orientację - poza szybkością i sprawnością musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, czy np. posługiwania się alfabetem Morse'a. A zagadki rozsiane były nie tylko w murach szkoły, ale również poza nimi. Całość tych zajęć, pełnych uśmiechów i pozytywnego zmęczenia, zakończyła się na sali gimnastycznej, gdzie odbyły się małe turnieje w sportach drużynowych.

Z kolei nieco młodsi odbiorcy Nocy Bibliotek udali się do szkolnej świetlicy, gdzie w morzu różnorodnych materiałów tworzyli swoje własne, wyjątkowe pocztówki wakacyjne. Mogli wycinać, rysować i kleić, korzystając z tego wszystkiego, co przygotowała pani Krystyna Twardy, nauczyciel bibliotekarz naszej szkoły. Prace uczestników zostały wyeksponowane w holu szkoły. Poza myślą o wakacjach i pracą plastyczną, do której uczniowie przystąpili z wielkim zaangażowaniem i wyobraźnią, mieli oni także możliwość obejrzenia fantastycznego filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, podczas którego mogli udać się do Szwecji, gdzie wraz z młodymi detektywami rozwiązywali tajemniczą zagadkę diamentów.
Gdy nadeszła, niestety, godzina 22:00, czas naszych wspaniałych podróży dobiegł końca. Na osłodę powrotu do szarej codzienności każdy z uczestników drugiej części Nocy Bibliotek otrzymał drobny upominek, przygotowany przez organizatora oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, a najaktywniejsi uczestnicy zostali dodatkowo nagrodzeni książkami i innymi gadżetami. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym nasza wyjątkowa podróż po całym niemal świecie mogła się odbyć. Dziękujemy zaproszonym Gościom za obecność, poświęcony czas, dzielenie się własnymi pasjami i wzbogacenie naszej Nocy. Dziękujemy naszym uczestnikom za dzielny i radosny udział w naszym wydarzeniu. Żałujemy, że nie było ich więcej, ale przez to tym bardziej doceniamy obecność tych, którzy przybyli. Dziękujemy również wszystkim pracownikom naszej szkoły (i nie tylko), którzy pomogli nam przygotować naszą Noc Bibliotek zarówno w kwestii ustawienia sal, pilnowania podróżników - tych małych i większych - jak i przygotowania wyjątkowego poczęstunku, który czekał na Gości i uczestników naszego wydarzenia. Bardzo cieszymy się, że wraz z nami współtworzyliście to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu nie wychodząc ze szkoły zwiedziliśmy spory kawałek świata. W końcu "Czytanie porusza"! Dziękujemy i do zobaczenia za rok!