12 czerwca 2017

Popołudnie z mitami w SP9 w Gliwicach

Nowy tydzień otwiera relacja p. Beaty Wolak ze szkolnej imprezy czytelniczej o mitologii greckiej, która odbyła się w bibliotece SP9 w Gliwicach:

19 maja 2017 r. odbyła się kolejna już edycja "Szkolnego Popołudnia z…". Tym razem było to spotkanie z Bogami i Mitologią Grecką. Wzięli w nim udział uczniowie z klas piątych i szóstych, którzy mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności współzawodnicząc z kolegami z innych klas. Uczestnicy konkursu wykazali się imponującą znajomością mitów greckich. Dzieci przebrały się w stroje stosowne do epoki. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Miejską nr 1 przy ul. Kościuszki w Gliwicach oraz pamiątkowe dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

Spotkanie składało się z kilku etapów:
1. Przybliżenia historii powstawania mitów greckich.
2. Pokazu albumów o mitach i bogach greckich.
3. Konkurencji ,,Mity w liczbach” – rozwiązywanie zadań matematycznych związanych z mitami.
4. Testu o mitach.
5. Zagadek o bogach-odgadywania imion bogów greckich.
6. Konkursu ,,Ach Ci bogowie”- rozpoznawanie antycznych bogów na podstawie rysunków.
7. Krzyżówki mitologicznej.
8. Konkurencji ,,Mitologiczne związki frazeologiczne” - wyjaśnianie ich znaczenia,
9. Kalamburów- uczestnicy spotkania losowali karteczki wyrażeniami frazeologicznymi związanymi z mitologią i przedstawiali je za pomocą gestów – pantomima.
10. ,,Rekwizytów” - dzieci poszukiwały przedmiotów związanych z mitami. Były to miecz, jabłko i kłębek wełny. Następnie uczestnicy spotkania odgadywali z jakimi mitami lub związkami frazeologicznymi kojarzą im się te rekwizyty.

11. Układania piosenek o mitologii.
Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i zaproponowali następne spotkanie za rok.