16 października 2017

Dzień Głośnego Czytania w Starej Krobi

Z nową relacją w nowym roku szkolnym zawitała do nas Szkoła Podstawowa w Starej Krobi. Serdecznie witamy i do jej naśladowania zachęcamy!

Dzień Głośnego Czytania w Starej Krobi
To wyjątkowe święto powstało w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a ma na celu propagowanie tej formy lektury, ponieważ rozwija ono wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi, rozwija wrażliwość dziecka i wpływa na jego rozwój emocjonalny, uczy koncentracji, rozbudowuje słownictwo.
Choć głośne czytanie kojarzy się nam głównie z młodszymi latami rozwoju dziecka, inicjatywa ta propagowana jest także na dalszym etapie. Przykładem tego jest choćby właśnie „29 września – Dzień Głośnego Czytania”, jako akcja ogólnopolska, zaadresowana do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, statusu, wykształcenia.
 
Szkoła Podstawowa w Starej Krobi oficjalnie także przyłączyła się do tej akcji, i choć czytanie na głos jest często praktykowane – to teraz jednak miało ono bardziej „formalne” ramy i dotyczyło całej społeczności szkolnej jednocześnie. Na pierwszej lekcji każda klasa od IV po gimnazjum otrzymała wybrany przez nauczyciela bibliotekarza „tytuł”, który wędrował z uczniami przez cały dzień, a wchodzący na kolejne lekcje nauczyciele czytali lekturę. Wśród wybranych książek było m.in: „Magiczne drzewo” Maleszki, „Jutro klasówka” Niziurskiego, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Riordan`a. Najmłodszym klasom czytały starsze koleżanki oraz pan dyrektor Bogdan Paluszkiewicz. Urokowi głośnego czytania ulegli też uczniowie Szkoły Filialnej w Sułkowicach, którzy akurat przyjechali na lekcję wychowania fizycznego – im czytała nauczycielka tego przedmiotu oraz bibliotekarka szkolna. Uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki, a każdy „odważny” mógł otrzymać „małe co nieco” za głośne czytanie w bibliotece fragmentu przyniesionej przez siebie książki.
 
Dzień Głośnego Czytania był okazją do „odczarowania” czytania jako niezbyt atrakcyjnej czynności, często kojarzonej jako przykry obowiązek, a także… „odkurzenia” zapomnianych tytułów. Uczniowie odkryli także talenty interpretacyjne nauczycieli, a głośne czytanie stało się pretekstem do rozmowy o książkach i świecie literatury.
Relacja: Pani Patrycja Waleńska - nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Starej Krobi