5 października 2017

Projekt "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi" w Bolesławcu


Biblioteki szkole często włączają się w realizację różnorodnych projektów. Do jednego z nich przystąpiła biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu
W roku szkolnym 2017/18 Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przystąpiła do ogólnopolskiego programu "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi", realizowanego we współpracy z Amnesty International.
W ramach projektu nauczyciele bibliotekarze przygotowali akcję na rzecz praw człowieka „Tydzień Książek Zakazanych w Bibliotece Szkolnej ZSOiZ”. Zorganizowano wystawę „książek zakazanych” ze względów społecznych, religijnych, politycznych, kulturowych dostępnych w naszym księgozbiorze. 
28 września 2017 roku w czytelni Pan Paweł Domzalski -€“ polonista i nauczyciel wiedzy o kulturze przeprowadził z młodzieżą 1,5 godzinne warsztaty zatytułowane „Wolność słowa”. Zajęcia miały na celu systematyzację wiedzy dotyczącej samego pojęcia „wolność słowa”, odniesień historycznych i międzynarodowych. Uwrażliwienie młodych na ograniczenia dotyczące prawa do wolności słowa, uświadomienie im samej siły słowa oraz niuansów związanych z doborem określeń, które mogłoby przyczynić się do ograniczenia skali mowy nienawiści i brutalizacji języka debaty publicznej w demokratycznych społeczeństwach. Uczniowie pracowali nad pojęciem „wolności słowa”- zapisując swoje skojarzenia i tworząc definicje. Analizowali przykłady łamania wolności słowa w Polsce w przeszłości i obecnie, analizując przygotowane przez prowadzącego teksty źródłowe oraz ikoniczne. Dyskutowano na temat podobieństw i różnic w ograniczaniu wolności słowa w Polsce w przeszłości i obecnie. Zastanawiano się, jakie były przyczyny tych ograniczeń; czy są możliwe do wskazania okoliczności, w jakich ograniczenia wolności słowa były/są uzasadnione; jakie były/są konsekwencje łamania wolności słowa. 
W październiku zaplanowano kolejne warsztaty, tym razem dotyczące problemu mowy nienawiści, homofobii oraz tego, co zrobić, by postrzeganie imigrantów bez stereotypów i uprzedzeń było możliwe.
Relacja  Sylwii Czernatowicz, Anety Antczak, Paweła Domzalskiego
Serdecznie dziękujemy :)