15 grudnia 2017

Edukacja medialna w opolskich instytucjach kulturySzkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim po raz kolejny było organizatorem wycieczki edukacyjnej do opolskich instytucji kultury, której celem była szeroko pojęta edukacja medialna uczniów.

28 listopada uczniowie z klas Ia i Ib liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim wraz z wychowawczyniami i kierownikiem biblioteki, wzięli udział w zajęciach w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie mieli niecodzienną okazję wysłuchać interesującego wykładu historyka sztuki i kuratora wystaw, Agnieszki Dela-Kropiowskiej, na temat nowych zjawisk i praktyk w sztuce współczesnej. Wykład ilustrowany był przykładami polskich instalacji, sztuk wideo i performance'ów, również realizowanych przez opolską galerię.
 
 
 
Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia tegorocznej - już 60. - edycji wystawy World Press Photo. Składają się na nią prace nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie.
Szczególnie interesującym dla uczestników wycieczki okazał się kolejny punkt programu, którym była wizyta w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej. Wypełniły ją warsztaty polonistyczne na temat „RAPoeci? – TEKSTY HIPHOPOWE JAKO RODZAJ POEZJI WSPÓŁCZESNEJ”. Uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami nie tylko interpretowania i analizowania tekstów, ale również rapowania.
 


Dopełnieniem pobytu było zwiedzanie multimedialnej i interaktywnej ekspozycji w Muzeum Piosenki Polskiej, gdzie uczestnicy poznali historię polskiej muzyki rozrywkowej, obejrzeli historyczne urządzenia do odtwarzania płyt, nagrali własne utwory oraz mogli przez chwilę poczuć się prawdziwymi gwiazdami estrady, przymierzając stosowne kostiumy.
 

 

                                                                                                   
  Relacja: Mirosława Grabowska
Dziękujemy!