12 grudnia 2017

Realizacja NPRCz w Mirosławcu



Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Mirosławcu dołączyła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymała 15 000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej. Księgozbiór powiększył się o ponad 600 książek dla dzieci i młodzieży. Od września cała szkoła realizuje zadania w ramach programu, mające na celu poznanie nowości, zachęcanie do czytania i obcowania z książką. Relacja pani Kingi Świeczkowskiej.

Uczniowie oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Wesela”, organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Mirosławcu. Każda klasa brała udział w projektach czytelniczych, w ramach których uczniowie czytali proponowane nowości książkowe, opracowywali materiały mające na celu zaciekawienie rówieśników treścią książki, bohaterami czy opisanymi wydarzeniami. Efektem działań są wystawy prac przygotowanych przez klasy.
Kl. I - Poczytaj mi mamo, tato…
Kl. II-III - Podróże po świecie z Nelą małą Reporterką
Kl. IV - Śladami niedźwiedzia Wojtka
Kl. V-VI - Odkrywca to zawód czy pasja?
Kl. VIII - Odkrywamy fascynujący świat chemii z Itchem – poszukiwaczem pierwiastków
Kl. II-III G - Między nami nastolatkami
Kl. II-III G - Metro - Apokaliptyczna wizja świata
Odbyły się lekcje wprowadzające do realizacji projektów czytelniczych. Uczniowie klas IV na lekcji historii poznawali przygody niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom polskim z Armii Andersa podczas II wojny światowej. Słuchali fragmentów książki "Dziadek i niedźwiadek" Ł. Wierzbickiego, poznali piosenkę "Niedźwiedź Wojtek" ilustrowaną rysunkami, wyszukiwali słów w wykreślance, poznali historię utworzenia Armii Andersa i prześledzili jej szlak bojowy od Iranu do Włoch z bitwą pod Monte Cassino. Uczniowie zostali mianowani Strażnikami Historii Kaprala Wojtka i otrzymali zadanie by w dowolny sposób przedstawić ciekawostki z życia żołnierza niedźwiedzia.


Uczniowie klas V i VI zostali zaproszeni do biblioteki na lekcję j. polskiego, podczas której podróżowali po świecie z bohaterami serii książek „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk. Poznali 5 części serii, w oparciu o które musieli wykonać różne zadania: odczytywali zaszyfrowaną wiadomość, rozwiązywali krzyżówkę, uzupełniali tekst z lukami, rozpoznawali ilustracje, kolorowali wikinga i zaznaczali na mapie świata miejsca akcji książek. Na koniec uczniowie otrzymali zadanie, by w ciekawy sposób zaprezentować wybraną książkę z serii „Kroniki Archeo”.
Uczniowie klas VII w ramach lekcji chemii poznawali przygody Itcha - poszukiwacza pierwiastków z książki S. Mayo o tym samym tytule. Wyszukiwali w tekście elementów kolekcji głównego bohatera - pierwiastków chemicznych oraz zapoznali się z układem Mendelejewa. Projekt czytelniczy w tych klasach ma na celu zainteresowanie uczniów przygodami nastolatka Itcha, wzbudzenie fascynacji doświadczeniami chemicznymi oraz przedstawienie w ciekawy sposób wybranego pierwiastka chemicznego.
Uczniowie oddziałów gimnazjalnych na lekcjach j. polskiego prezentowali swoim kolegom wybrane książki młodzieżowe zakupione w ramach programu do biblioteki szkolnej. Tworzyli prezentacje multimedialne, plakaty, redagowali recenzje mające na celu zachęcenie rówieśników do sięgania po literaturę beletrystyczną, czytaną dla przyjemności.
Zorganizowane zostało wydarzenie czytelnicze realizowane w ramach programu. Uczniowie klas V wzięli udział w Magicznym Turnieju Harry'ego Pottera, podczas którego musieli wykazać się znajomością książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”, wykonywali magiczne eksperymenty i czarowali, świetnie się przy tym bawiąc.




Koordynatorem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Mirosławcu jest nauczyciel bibliotekarz p. Kinga Świeczkowska, która zapewnia, że to nie koniec działań upowszechniających czytelnictwo i promujących nowe zbiory biblioteczne.
Dziękujemy za relację!