12 lutego 2018

Czwartoklasiści w bibliotece SP2 w Działdowie




W wyniku reformy oświaty, od września 2017 roku Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie musiało zmienić profil działania, ponieważ stało się Szkołą Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Do szkoły przybyli uczniowie klas I, IV i VII, a w związku z tym przed szkołą, a co za tym idzie przed szkolną biblioteką stanęło zadanie przystosowania się do nowej sytuacji. Relacja pani Elżbiety Zakrzewskiej.

Nasza biblioteka szkolna nie była wyposażona w księgozbiór dla tej grupy wiekowej i pracowała zupełnie innymi metodami. Jednak okazało się, że nowi uczniowie, a szczególnie czwartoklasiści stali się wdzięcznymi odbiorcami naszej szkolnej książnicy. Bardzo spodobał im się lokal biblioteki i niemalże od pierwszych dni września stali się częstymi gośćmi. Chętnie spędzają tutaj czas wolny przed i po lekcjach oraz podczas przerw. Odrabiają lekcje, czytają książki i przeglądają czasopisma oraz wydawnictwa albumowe na różne tematy i rozwiązują krzyżówki. Szybko przyzwyczaili się do zasad panujących w bibliotece i do tej pory nie ma problemów z ich zachowaniem. Aby były to wartościowe i interesujące dla nich wizyty, staram się organizować je z naciskiem na konkretne zadania tematyczne. 





Sporo czasu poświęciłam na promocję czytania i zainteresowania ich książkami. Dobrą okazją był zorganizowany w bibliotece kiermasz, podczas którego uczniowie mogli zakupić wybrane przez siebie książki. Poza tym wykorzystuję nawet krótkie spotkania z czwartoklasistami, aby porozmawiać o tym, co ostatnio czytali lub polecić im ciekawą lekturę. Ci, którzy większą ilość czasu spędzają w bibliotece, w październiku zostali zaangażowani do wykonania plakatów „Moja Biblioteka” lub mapy mentalnej hasła „Czytanie”. Jeszcze inni, mniej zaangażowani skupili się na kolorowaniu ilustracji sów – stałego elementu w bibliotece. Wykonane prace przedstawiliśmy w holu szkolnym w postaci wystawy.





Aby czwartoklasiści zintegrowali się z biblioteką, przy współpracy z samorządem uczniowskim zorganizowałam dla nich grę biblioteczną pod tytułem „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka”. Podczas gry wędrowali po szkole i wykonywali pozostawione dla nich zadania, które dotyczyły biblioteki i książek.


Czwartoklasiści w czytelni często grają w gry stolikowe, czy literackie. Wykorzystuję różnego rodzaju układanki, łamigłówki, aby urozmaicić im czas spędzany w bibliotece i kształcić w ten sposób różne umiejętności. Gdy w bibliotece realizowany był projekt „Śladami tajemnic naszego miasta”, uczniowie z dużym zacięciem układali „działdowskie puzzle” – obrazki starego Działdowa. Pasja ta później przerodziła się w układanie innych puzzli, co stało się na długo popularną rozrywką biblioteczną.



Przed świętami Bożego Narodzenia w bibliotece nastąpiło szaleństwo przygotowywania ozdób choinkowych i strojenia lokalu bibliotecznego. Uczniowie wykonali bardzo długi łańcuch z tytułami ciekawych książek, którym została udekorowana biblioteka. 



Czwartoklasiści chętnie biorą udział w akcjach organizowanych przez bibliotekę, jak choćby akcja „Książka i przekąska” i pomagają np. przy prostych pracach związanych z podręcznikami. Przyznają, że lubią tu przebywać i czas upływa im bardzo szybko.




Dziękujemy za nadesłany materiał!