16 kwietnia 2018

Dni Kultury Czeskiej w Zespole Szkół Technicznych w Nysie


Biblioteki szkolne często włączają się w akcje ogólnoszkolne, współpracując z innymi nauczycielami. O jednej z takiej akcji napisała do nas Pani Halina Chowałko.

W połowie marca w Zespole Szkół Technicznych w Nysie obchodzone były Dni Kultury Czeskiej. Biblioteka również wzięła udział w tej imprezie.

Skutecznych sposobów zachęcania uczniów do czytania jest mnóstwo, nie można zapominać o dawnych, sprawdzonych pomysłach – konkursach, zajęciach literackich, wystawach, grach słownych itd. Potrzebna jest otwartość na nowe trendy i kierunki w promocji czytelnictwa i inne zaskakujące pomysły. I w naszej biblioteka w Zespole Szkół Technicznych w Nysie doskonale to realizuje. 

Klasy: 4 KB i 2 U z wychowawczyniami: p. Martą Kufietą i p. Małgorzatą Wołoszczuk wzięły udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych literaturze, językowi, kulturze naszego południowego sąsiada. Warto podkreślić, że uczniowie korzystali z wiedzy nabytej podczas Dni Kultury Czeskiej, które odbywały się w naszej szkole w połowie marca. 

Preferowaną formą okazała się praca w grupach. Liderzy, wybrali najpopularniejsze cytaty z „Przygód dobrego wojaka Szwejka” i każdy prezentował złotą myśl całej grupie. Jak się okazało, wiele z tych myśli jest ciągle aktualnych.
Następnie uczniowie przystąpili do nauki języka czeskiego poprzez dobieranie do polskiego wyrażenia- odpowiednika czeskiego. Okazuje się, że zadanie nie jest wcale trudne, ale wymowa wielu ubawiła. Można było wychwycić talenty językowe niektórych uczniów, bo akcentowanie było prawie jak w oryginale.
Układanka słowna i scrabble pozwoliły przypomnieć sobie, z czym kojarzą się Czechy. Jako, że udział w zajęciach brała młodzież szkolna, to w pamięci ciągle tkwią wspomnienia z dzieciństwa, a więc Rumcajs, Krecik, Duszek Kacperek, ci, którzy podróżują wybierali Pragę, Wełtawę, Skodę, knedli ki, a u maturzystów królowała literatura: Hasek, Kundera, Hrabal, Kafka… 
Dla relaksu, uczniom zaproponowany został mały konkurs plastyczny z bajkowymi postaciami. Ciekawa forma na odstresowanie. Zaangażowanie przerosło wszelkie oczekiwania, trudno było wybrać najładniejszą pracę. W drodze losowania wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali atrakcyjne breloczki. Pozostali uczestnicy jako nagrodę pocieszenia otrzymali pamiątkowe notesiki i ołówki. 

Zajęcia zakończyła słodka niespodzianka dla wszystkich, którzy zapewniali, że chętnie tu wrócą. 

Cieszy, że uczniowie dobrze czują się w bibliotece, świadczy o tym fakt, że przychodzą tu przed lekcjami, po lekcjach, nie tylko wypożyczyć książkę, ale także posiedzieć w czytelni lub porozmawiać z bibliotekarkami.

Dziękujemy za relację!