25 kwietnia 2018

Same dla siebieNa pewno każda z osób pracujących w bibliotece niejeden raz pomyślała - „Kurczę, żadnych fajnych szkoleń dla nauczycieli bibliotekarzy nie organizują!”. Tak było i u nas w Tychach. Było, ale tylko do czasu. Pewnego dnia na spotkaniu członków Sekcji Bibliotekarskiej, ktoś rzucił pomysł - „Nie ma dla nas ciekawych propozycji, więc zróbmy sobie szkolenie same!”. Pomysł zrodził się jesienią roku 2008, a że w swym gronie mamy wspaniałą panią Jolę Rolnik, która oprócz tego, że jest wiceprzewodniczącą naszej Sekcji jest także przewodnikiem turystycznym, już na wiosnę pojechaliśmy na swoje pierwsze wymarzone szkolenie. I od tego czasu każdego roku w kwietniu wyruszamy, aby poznawać nowych ludzi, nowe miejsca, nowe biblioteki, oglądać na własne oczy to, co znałyśmy tylko z książek, bądź filmów, wymieniać doświadczenia, zachwycać się przyrodą i obcować z kulturą. Nasza Jola załatwi zawsze jakąś atrakcję, której program żadnej wycieczki, czy szkolenia, nigdy nie zaproponuje. Warsztaty, w których często bierzemy udział, zawsze są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.


Dotychczasowe kursy dla bibliotekarzy współorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską ZNP w Tychach:
1. Wielkopolskim szlakiem znaczących postaci świata książki polskiej: Edward Raczyński, Tytus Działyński, Arkady Fiedler, Henryk Sienkiewicz. Kórnik, Rogalin, Puszczykowo, Poznań 17-19.04.2009
2. Biblioteki Sandomierza, Zamościa i Łańcuta 28-30.05.2010
3. Świętokrzyski Szlak Literacki. Kielce 15-17.04.2011
4. Wybrane instytucje książki Opolszczyzny i Ziemi Kłodzkiej. Opole, Kłodzko, Międzygórze 20-22.04.2012
5. Śladami ludzi pióra przez Kujawy. Toruń, Ciechocinek 26-28.04.2013
6. Książka – świat jej twórców i czytelników na Ziemi Kaliskiej 11-13.04.2014
7. Tak blisko – tak daleko: Książka – biblioteka – literatura na Śląsku Cieszyńskim i Opolszczyźnie. Cieszyn, Nysa 17-19.04.2015
8. Z wielkopolskiej skarbnicy bibliotek i literatury. Konin, Ciążeń, Ląd, Września, Rogalin 15-17.04.2016
9. Typy bibliotek w praktyce bibliotekarskiej na Kociewiu i Powiślu. Grudziądz, Pelplin, Malbork, Gniew 7-9.04.2017
10. Łódź – miasto artystów słowa i obrazu. Łódź, Stryków 13-15.04.2018I tak właśnie minęło 10 lat! Kilka dni temu wróciliśmy z jubileuszowego 10 kursu, który jak co roku organizowała nasza koleżanka Jola Rolnik. Tym razem odkrywaliśmy Łódź. Odwiedziliśmy Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką, Bibliotekę Politechniki Łódzkiej, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. W każdej z nich poznaliśmy bibliotekarzy pasjonatów, którzy nam swe biblioteki przedstawiali i o pracy opowiadali. Byliśmy w Muzeum Oświaty, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Kinematografii i Szkoły Filmowej. Tworzyliśmy krótkie filmy animowane oraz obejrzeliśmy w Operze Łódzkiej „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Na koniec pojechaliśmy do Strykowa a tam Pani Marzena Rusek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej opowiedziała nam o historii powstania Pomnika Książki, który powstał w celu upamiętnienia znanych Strykowian.
Za rok kolejne nasze biblioteczne szkolenie. Wszystkich bibliotekarzy ze Śląska serdecznie zapraszamy, aby dołączyli do naszej grupy, a bibliotekarzy z innych rejonów kraju zachęcamy, aby poszli w nasze ślady i sami sobie organizowali szkolenia takie, o jakich marzą.


                            
Relacja Bożena Kozieńska
zdjęcie pod Pomnikiem Książki - Marzena Rusek