19 czerwca 2018

Noc Bibliotek

 O tym, co działo się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie w czasie trwania Nocy Bibliotek, informuje nasz redakcyjny kolega Adrian Kopp.

W piątek, 8 czerwca, gdy wokół Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej trwał festyn rodzinny, w szkole odbyła się po raz trzeci Noc Bibliotek! Tegoroczne hasło odwoływało się do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmiało RzeczpospoCzyta. Postanowiliśmy właśnie pójść tym tropem i przygotować wydarzenie, które będzie nawiązywać do historii naszego regionu i naszego kraju, także z uwzględnieniem tego, co było 100 lat temu.
Wydarzenie otworzyło spotkanie z panią Grażyną Zarembą-Szubą, która przybyła do nas aż z Bełcznej, gdzie prowadzi "Dworek Tradycja". Pani Grażyna jest także restauratorką, autorką książek o kuchni pomorskiej oraz badaczką historii kuchni Zachodniego Pomorza na przestrzeni ostatnich 100 lat. Podczas spotkania udaliśmy się wraz z autorką w niesamowitą i smakowitą podróż po smakach, legendach, przepisach i historii Pomorza, z naciskiem na tę część historii kulinarnej regionu, która miała miejsce 100 lat temu. Rozmawialiśmy o zupie piwnej, ogonach bobra, piernikach szczecińskich i innych wspaniałościach. Na koniec każdy uczestnik Nocy otrzymał od naszego gościa pamiątkową broszurę o "Dworku Tradycja", w którym prowadzone są niezwykle ciekawe zajęcia i warsztaty przeznaczone dla dzieci, związane z tematyką dzisiejszego spotkania.

Kolejnym spotkaniem pozostaliśmy w klimatach legend i opowieści naszego regionu. Pan Mirosław Wacewicz - Legendziarz, absolwent historii Uniwersytetu Szczecińskiego, miłośnik Puszczy Bukowej, historii Pomorza, pasjonat legend związanych ze Szczecinem i regionem. Wyjątkowa podróż po Puszczy Bukowej, jej tajemniczych miejscach, opowieściach, czasem trochę strasznych, w którą nas zabrał pan Mirosław minęła nam bardzo szybko i pozostawiła w uczestnikach chęć udania się w wyprawę po wspomnianych przez naszego gościa miejscach. Tuż po spotkaniu z panem Mirosławem przyszedł moment na nagrodzenie uczestników konkursu na plakat przedstawiający wybrane informacje sprzed 100 lat. Postanowiono przyznać jedną nagrodę główną, którą otrzymała Hanna Staruk z klasy IV E, która przygotowała plakat m. in. o zabawach sprzed wieku. Jury wyróżniło również pracę dotyczącą motoryzacji, przygotowaną przez uczniów klasy IV F Nikodema Natkańskiego i Oliviera Woźniaka.Ostatnią częścią tegorocznej Nocy Bibliotek przeznaczoną dla nieco młodszych odbiorców była projekcja filmu "Tarapaty" z 2017 roku, przygotowana przez ogólnopolskiego organizatora Nocy - Centrum Edukacji Obywatelskiej. Film przygodowy, opowiadający o rosnącej sile przyjaźni, przygodach - czasem niebezpiecznych i tajemniczym skarbie. Dla uczestników projekcji przygotowano specjalny poczęstunek. Starsi z kolei mogli pożegnać się z Nocą Bibliotek podczas wyjątkowej sesji RPG, przygotowanej przez naszego stałego już gościa Nocy - panią Weronikę Witkowską-Kulas - wieloletniego Mistrza Gry, współuczestniczącego stale m. in. w wydarzeniu "Kości zostały rzucone. Sobota z RPG", które odbywa się cyklicznie w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Postaci graczy, dostawszy zlecenie od Strażniczki Pustyni, Dżinji, mieli za zadanie uratować 77 córek sułtana z rąk krwiożerczego cyklopa. Na drodze stanęły im dodatkowo ogromny pustynny skorpion, którego jad oraz siła niejednego bohatera zabrały na tamten świat. W nagrodę czekać na nich miało spełnienie jednego życzenia.
Pomimo wspaniałej pogody i trwającego festynu za oknem, frekwencja Nocy dopisała. Nasi najwytrwalsi uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi exlibrisami oraz zakładkami, a wyróżniający się gracze sesji RPG dodatkowo otrzymali drobne upominki. Kilka godzin minęło bardzo szybko i nim się obejrzeliśmy nadszedł koniec Nocy Bibliotek. Czekamy już na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia w naszej szkole!
 Dziękujemy za relację!