17 października 2018

Biblioteczne spotkania w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki



Wrzesień we Wrocławiu był bardzo naukowy, a to za sprawą Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, do którego w tym roku dołączyła Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna. Relacja Pani Beaty Malentowicz

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. W zamierzeniach organizatorów Festiwal Nauki ma być wielką "pigułką 
edukacyjną”. W bieżącym roku do DFN dołączyła także Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu i zaproponowała zajęcia edukacyjne dla uczniów w różnym wieku. Tematem przewodnim Festiwalu była 100. rocznica odzyskanie niepodległości przez Polskę. 

W ramach cyklu Moc zaklęta w słowach: 
Grę biblioteczną "W labiryncie tajemnic biblioteki" dla najmłodszych uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej. 
Spotkanie twórców podczas warsztatu "Opowieści pisane historią" dla uczniów klas 4-5 szkoły podstawowej , a w ramach cyklu Spotkanie z historią: 
Grę edukacyjną "Zagadki Niepodległości" dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej. 
Warsztat "Ku niepodległości" – zajęcia w Roku Praw Kobiet o Kobietach Niepodległości - dla uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Podczas spotkań rozmawialiśmy o Polsce i jej najważniejszych symbolach, o tym czym jest niepodległość i jak dzisiaj rozumiemy patriotyzm. Uczniowie rozwiązywali zadania w oparciu o materiały dotyczące odzyskania niepodległości przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy DBP oraz wyszukane w sieci, tworzyli plakaty np. na temat Powstania Wielkopolskiego czy działalności Kobiet Nieodległości, tworzyli rysunki i opowieści kamishibai, szukali w zbiorach bibliotecznych materiałów na temat tej rocznicy. 

We wszystkich zajęciach razem wzięło udział 205 uczniów i 18 nauczycieli opiekunów. 

Szczegółowa fotorelacja dostępna online: https://sway.office.com/eLzyFfenOhs1ncx5?ref=Link 

Dziękujemy za relację!!!