8 stycznia 2019

Godzina kodowania


Przedstawiamy relację naszej redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Sawickiej o ciekawych zajęciach przeprowadzonych w jej bibliotece.

W grudniu odbywa się globalna akcja Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA). Jest to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W szkole Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie Godzinę Kodowania przygotowali nauczyciele: Małgorzata Sawicka i Danuta Gregorowicz oraz uczniowie klas III gimnazjum. Przygodę z programowaniem w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie rozpoczęliśmy 5 lat temu, kiedy włączyliśmy się w ogólnopolski program edukacyjny "Mistrzowie Kodowania", skupiający nauczycieli i edukatorów.
Tegoroczna akcja odbyła się w bibliotece szkolnej i trwała dwa dni 7.12.2018 i 14.12.2018. Uczestniczyli w niej uczniowie klas młodszych III a i III b. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan burmistrz, który wiele lat działał charytatywnie jako Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans i podobała mu się taka inicjatywa. Pod troskliwą i fachową opieką gimnazjalistów dzieci z klas młodszych poznawały tajniki rozwiązań technicznych. Poprzez zabawę edukacyjną z robotami Finch uczyły się i poznały nowe możliwości programowania w Scratchu. Kolejnym etapem były wyścigi robotów po torze przeszkód. Zadaniem najmłodszych było zaprogramowanie robota w ten sposób aby omijał przeszkody na swojej drodze. Ucząc się pokonywać bariery na drodze, w rzeczywistości uczyły się zasad kodowania.
Gimnazjaliści "Mistrzowie Kodowania" Emil, Bartosz, Dawid, Ewelina, Michał i Gabrysia angażowali się już w wiele akcji związanych z TIK. Sami poznają nowe technologie, a przy tym uczą młodsze dzieci. Okazali się też wspaniałymi trenerami, chociaż przyznają, że nie jest to łatwe zadanie. Doskonale jednak sobie z nim poradzili i jak prawdziwi mistrzowie przekazali swoja wiedzę i umiejętności najmłodszym. Jak widać TIK jest ponad podziałami. Łączy dzieci i młodzież. Odkrywa wiele nowych dróg, rozwiązań i rozwija cywilizacje światowe. Roboty Finche dotarły do nas dzięki współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich odział w Augustowie i uczestnictwa w projekcie " „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej. Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania.
W promowanie Godziny Kodowania na świecie zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów W akcję włączyli się m.in. Barack Obama, Mark Zuckerberg, Bill Gates i wiele, wiele innych. Nasza szkoła znalazła się więc w doborowym towarzystwie! W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole.

Dziękujemy za relację