5 lutego 2019

Żywa między martwymi - lekcja o Holokauście

Przypadający na dzień 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu stał się pretekstem do zorganizowania lekcji otwartej przez Bibliotekę Szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu.
23 stycznia 2019 roku uczniowie klasy 2 technikum w zawodzie technik hotelarstwa przeprowadzili wraz z polonistą - panem Pawłem Domzalskim, nietypową lekcję otwartą dla klasy 3TH. W spotkaniu wzięły udział: pani Marta Śliwowska- polonistka i pani Sylwia Czernatowicz - bibliotekarz, zaś wyjątkowym gościem był pan Alfred Kwarciak - Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Wcześniej podczas zajęć bibliotecznych przygotowano scenariusz montażu słowno-muzycznego, zebrano odpowiednie materiały. Uczennica klasy 1THS przygotowała dekorację. W metaforyczny sposób ujęła trzy postacie bezimiennych Żydów idących na śmierć pomiędzy murami likwidowanego getta. Wydarzenie to zatytułowano: „Żywa między martwymi”. Wykorzystano w nim fragmenty wspomnień białostockich Żydów. 


Przywitania gości dokonała Dyrektor ZSOiZ w Bolesławcu pani Laura Słocka-Przydróżna. Lekcję rozpoczął pan Paweł Domzalski, który podkreślił, że Holokaust nie dokonał się w próżni społecznej, lecz na oczach całego świata. Dlatego cała ludzkość powinna poczuwać się do odpowiedzialności za Zagładę. Życząc refleksyjnego odbioru czytanych tekstów oddał głos młodzieży. 


Po bardzo ciekawym przedstawieniu głos zabrał nasz gość specjalny pan Alfred Kwarciak. To mieszkaniec Bolesławca, urodzony w Dubnie, na Wołyniu, na tzw. Kresach II Rzeczypospolitej. Za uratowanie w czasie II wojny światowej 15 osób narodowości żydowskiej rodzinie Kwarciaków (rodzice i troje dzieci, w tym pan Alfred) nadane zostało przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie najwyższe izraelskie odznaczenie "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Ciekawa, chociaż trudna i tragiczna opowieść była "żywą lekcją historii". Stała się inspiracją do refleksji i zadumy nad życiem, w którym "dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonać wyboru".

Na zakończenie tej wyjątkowej lekcji pan Paweł Domzalski oraz młodzież podziękowali panu Alfredowi bukietem kwiatów. Wykonano także z nim pamiątkowe zdjęcie wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia. 

Relacja - panie: Sylwia Czernatowicz i Aneta Antczak
Dziękujemy!