Jak wyrazić wszystko nie mówiąc nic – język migowy przydać się może – to projekt edukacyjny w ramach programu Tygodnia Bibliotek w którym udział wzięła Szkoła Podstawowa nr 7 w Kaliszu we współpracy z kaliską Książnicą Pedagogiczną.
7 maja klasa II c wzięła udział w ciekawej lekcji nauki języka migowego w Książnicy. Uczniowie poznali litery w języku migowym. Próbowali literować i pokazywać swoje imię i nazwisko. Dowiedzieli się jak pokazujemy różne zwroty w języku migowym, ale też liczby, zwierzęta i inne potrzebne w codziennym życiu wyrazy ułatwiające porozumiewanie się z osobami niesłyszącymi.
Obejrzeli słowniki języka migowego i inne wartościowe książki.
Natomiast w Szkolnej Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zorganizowano quizy dotyczące „Mikołajka”. Zainteresowania uczniowie klas IV-VI mogli na przerwach rozwiązywać zagadki o Mikołajku. Najmłodsi mogli narysować atrybuty biblioteki i bibliotekarza.
W ramach świątecznego tygodnia 9 maja klasę 1b odwiedziła natomiast Aldona Zimna z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej. Przedstawiła uczniom teatrzyk metodą kamishibai. Uczniowie wysłuchali opowieści o "Panach Palcach" i o "Groszku". Na koniec sami prezentowali swoje krótkie historie.
13 maja klasa II a wzięła udział w zajęciach biblioterapeutycznych przeprowadzonych przez studentów kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Warsztaty pod tytułem "Praca domowa" odbyły się w kaliskiej Książnicy Pedagogicznej w ramach „Tygodnia Bibliotek w Książnicy” pod kierunkiem dr Eweliny Poniedziałek.
Zajęcia były oparte na książce: „Inne opowieści z planety Taktali”. Głównym tematem spotkania były emocje. Uczniowie poznawali i rejestrowali swoje uczucia, wahania i nastroje, mówili o nich, rozpoznawali uczucia innych ludzi. Dzieci odczytywały emocje towarzyszące kolegom z klasy, sygnały płynące z mowy ciała, uczyli się nazywać swoje stany.
Zajęcia trwały 90 minut, były bardzo różnorodne i dynamiczne. Uczniowie współpracowali ze sobą, byli podzieleni na małe grupy, konsultowali się także ze studentami. Były elementy dramy, wspólnej zabawy w kole, rozmowa i oczywiście burza mózgu na temat uczuć i ich prezentowania.
Na koniec uczniowie rysując buźki, pokazali czy zajęcia im się podobały czy nie.
Relacja
Małgorzata Wojtyś